Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Zalifre basın hayatı dergisinde

Zalifre basın hayatı dergisinde

Kastamonu’nun fethini işleyen ilk ve tek tarihi roman olan Zalifre, Kastamonu Belediye Başkanları hakkında kaleme alınan tek eser olan ve Turhan Topçuoğlu döneminde 2 baskı yapan Kastamonu Belediye Başkanları, Baltacı Mehmet Paşa’nın hayatını ve Prut Savaşı’nı tarihi belgeler ışığında ele alan tek tarihi roman olan Baltacı, Kastamonu Hikayeleri ve onlarca çocuk hikayesi kitabına imza atan, Manifesto : Mehmet Akif’in Kastamonu’da Milli Mücadele Çalışmaları adlı eseriyle dikkat çeken, Kastamonu Nasrullah Gazetesi ve İstanbul İstamonu Gazetesi köşe yazarı, araştırmacı, yazar Erdal Arslan, Basın İlan Kurumu’nun prestij yayını Basın Hayatı Dergisinin 51’inci sayısında son kitabıyla büyük övgü aldı.
2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu etkinlikleri kapsamında yayınlanan “Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri” adlı kitabına geniş yer verilen Erdal Arslan ve eseri hakkında, dergide Altan Aydın imzasıyla çıkan yazıda şu ifadelere yer verildi;
“Öte yandan, Türk Dünyası’nın 2018 yılı Kültür Başkenti, Kastamonu olmuştu. Yıl boyunca yüzlerce etkinliğe, konferansa, panele imza atıldı. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun imza attığı faaliyetlerden birisi de yayınlar oldu. Oluşturulan bir komisyon tarafından yayınlanan yüzlerce kitabın günlerce incelendiği yorucu bir çalışmayla 9 kitabın Kültür Başkenti prestij yayını olarak basılması kararlaştırıldı. Bu kitaplardan birisi de Erdal Arslan’ın “Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri” çalışması oldu.
Milli Mücadele döneminde, Mehmet Akif’in, Anadolu’ yu şaha kaldıran, İstiklal ruhunun kıvılcımını çakan çalışmalarına imza attığı Kastamonu’da kaldığı iki aylık süre bu kitapta bir araya toplanmış. Orta boy (13,5×21)174 sayfalık kitap, Mehmet Akif ve Kastamonu sahasında yapılmış en kapsamlı çalışma olarak dikkat çekerken, paylaşılan bir çok orjinal belge de kitabın değerini bir kat daha arttırmış…
4 bölümden müteşekkil kitabın ilk bölümünde Mehmet Akif’in Kastamonu’ya gelişinden ayrılışına kadar olan süre belgeler eşliğinde ele alınırken, Milli Mücadele’nin manifetosu niteliği taşıyan ve Anadolu’nun dört bir köşesinde büyük yankı uyandıran meşhur Nasrullah Vaazı ikinci bölümde geniş olarak yer bulmuş. Mehmet Akif’in Kastamonu ve ilçelerinde verdiği diğer vaazları üçüncü bölümü, biyografisi ise son bölümü oluşturmuş.
Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri kitabında oldukça enteresan olayların da kapısı aralanmış; Mehmet Akif’in yakın dostu ve Sebilürreşad Dergisi sahibi Eşref Edib’in Kastamonu’da başından geçen olaylara kısaca değinen yazar, Hint asıllı İngiliz casusuna da yer vermiş.
Mehmet Akif literatüründe büyük bir boşluğu dolduran ve okuyucuya bir çok bilginin ve belgenin ilk kez sunulduğu “Mehmet Akif’in Kastamonu Günleri” adlı kitap, Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun prestij eseri olmuş önemli bir çalışma olarak tebriği hak etmiş diyebiliriz.
Yazar Erdal Arslan’ı Mehmet Akif Ersoy’un Kastamonu Günlerini anlatan bu önemli eseri için tebrik ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ