Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Vefa sadece semt adı değilmiş

Vefa sadece semt adı değilmiş

Sakarya ili Hendek ilçesi Güldibi Mahallesinde 1969-1978 yılları arasında öğretmenlik yapan Azdavay Ahat Köyü Çiftlik Mahallesinden emekli ilkokul öğretmeni Avni Tarhan yarım asır sonra öğrencileri ile buluştu.

Hendek Belediyesinin desteği ve Güldibi Mahallesi Muhtarlığının katkıları ile düzenlenen buluşma gününe emekli Öğretmen Avni Tarhan, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek Belediye Başkan yardımcısı Hüdaverdi Bahadır,25 Dönem Milletvekili Ali İnci, Muhtarlar Dernek Başkanı Dursun Emin Kula, Emekli Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı Öğretmenler,Tarhan’ın öğrencileri ve Güldibi Mahallesi halkı katıldı.

Avni Tarhan ve öğrencileri eski okullarını gezdiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda,programın Hendek Belediyesinin desteği ve Güldibi Mahallesi Muhtarlığının katkıları ile düzenlendiğini ifade eden sunucu Dursun Yelken “Bir gün buralarda gezerken okul ve sınıflara girdim bir köşede durdum kara tahtayı gördüm.Burada öğretmenimi hayal ettim.Bir anda hayal aleminde elli sene geriye gittim çünkü 1969 öğretmenim gelmişti. Sınıfta benim öğretmenim oldu ve kendisinden sadece ders mahiyetinde değil hayat olarak çok şey öğrendik . Böyle bir öğretmenin öğrencisi olmakla iftihar ediyoruz”. dedi.

“Vefa sadece semt adı değilmiş” sözünü kanıtlayan öğrencilerinin okuduğu şiiri dinleyen Tarhan duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu ise yaptığı konuşmada,”Benim bu ortamdan mutluluk duyduğum anı var onları anlatmak istiyorum.Birincisi geçmişini unutan hiçbir millet ilerisi ile ilgili güzel hayaller hedefler kuramaz şu anda bu vesilemiz Avni Hocamız ve değerli diğer hocalarımız arkadaşlarımız ağabeylerimiz burada hizmet etmişler köylerinde bir buluşma gerçekleştirmişler”. dedi.

Buluşma şiirler okunması ve türküler söylenmesiyle devam etti.

Avni Tarhan ve Güldibi ilk okulunda da daha sonra öğretmenlik yapan öğretmenlere Emekli Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı tarafında plaket taktimi yapıldı.

Son konuşmayı Hendek Güldibi Mahallesinde 1969-1978 yıllarında Öğretmenlik yapan emekli İlkokul Öğretmeni Avni Tarhan yaptı. Tarhan ;”Törene katılanlara ve bu organizasyonu düzenleyen herkese teşekkür ederim. Öncelikle vefat eden öğrencilerime ve komşularıma rahmet,geride kalanlara sabır diliyorum.

1967-1969 Yıllarında çalıştığım Urfa dan kendi isteğimle tayin oldum. 1967 de Hendek ilçemizin acı günlerindeydi çünkü deprem olmuştu. Gündoğan Köyüne geldim okul yıkılmak üzere ve lojman yok. Böyle bir yerde iki yıl çalıştım. İki yıl sonra o köylülerden hiç şikayet duymadan kendi isteğimle asfalta yakın Olan Güldibi Mahallesine atandım.

1969 -1978 Yılları arasında çok sevdiğim Güldibi halkı ile, sanki pişmek için soğuk suya atılan makarnanın su ile bir birine kaynaması gibi bir birimize o kadar kaynadık ki 9.yıl sonra kızımın öğrenimi dolayısıyla ve yaşlı annem ve babama daha iyi bakabilmek için ayrılmak zorunda kaldığımda ayrılmak biraz zor oldu” dedi.

Avni Tarhan öğrencileri ile toplu fotoğraf çekildikten sonra çeşitli oyunlar oynandı ve yapılan ikramlardan sonra program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ