Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Valla Kanyonunda iki gece

Valla Kanyonunda iki gece

Pınarbaşı ilçesinde dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak gösterilen Valla Kanyonunda iki gece kamp yaparak geçen sporcular Cide ilçesinden çıktılar.

Kanyon Araştırma Derneği (KAD) üyesi dört sporcu Pınarbaşı ilçesinden girdikleri Valla Kanyonunu 3 gün 2 gecede geçerek Cide ilçesi Hamitli köyü yakınlarından çıktılar.

Pınarbaşı ilçesinde 2-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan ikinci Kanyon ve Doğa Sporları Festivali öncesi kanyon tabanındaki değişiklikleri ve geçiş bölgelerini tesbit etmek amacı ile dernek üyeleri olan dört sporcunun 3 gün önce Pınarbaşı İlçesinden girdikleri kanyondan çıktıklarını ifade eden KAD Başkanı Meral Kuvan AA muhabirine yaptığı açıklamada “Her kış oluşan seller nedeni ile kanyon tabanında değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikleri görmek,geçiş yapılacak bölümleri işaretlemek ve geçiş yöntemlerini belirlemek amacı ile bu sezonun ilk geçişini tercübeli dört arkadaşımız yaptılar. dedi.

KAD üyesi Hasan Gedikli,İbrahim Arslan,Şahin Sarı ve Ahmet Vurguner den oluşan dört kişilik bir grup halinde kanyona girdiklerini söyledi.
Gedikli “Festival esnasında sporcuları kanyondan nasıl geçireceğimiz hakkında bir ön çalışma yaptık. Bu amaçla girdiğimiz kanyonu üç günde geçtik.İki gece kanyon içerisinde kurduğumuz kamplarda sabahladık. İlk kamp alanımızda kuru odun parçaları vardı ateş yaktık ancak ikinci kamp alanımızda odun parçası yoktu kamp ocağımızla ihtiyaçlarımızı gördük.Zamanımız olsada daha fazla kalabilsek daha çok memnun oluruz.”dedi.

İbrahim Arslan ise “Arkadaşlarımla beraber yağışlı hava şartlarından dolayı normalden yüksek olan su seviyesi olan kanyondan geçişimizi kazasız belasız tamamladık. Ekibimiz dört kişiydi.Bu şartlarda kalabalık grupla kanyonu geçmek fazla risklidir. Geçen yıl bu kanyonu beş kişilik ekiple arama kurtarma çalışması için bir günde geçtik. Fakat ben bu seferki gibi iki gece hatta üç gece konaklamalı olarak geçmeyi tercih ederim.Ben ve arkadaşlarım bu geçişden çok keyif aldık. diye konuştu.

Arslan,Genelde kanyon içlerinde telefonların çekmemesi sebebi ile KAD olarak kanyonda olabilecek ağır yaralanmalarda bir kişinin yaralının yanında kalması iki kişinin ise kanyon çıkışına gidebilmesi için kanyon geçişinin en az dört kişi ile yapılmasını önerdiklerini ifade etti.

KAD Pınarbaşı temsilcisi ve ilçede turistik tesis işletmecisi olan Metin Keskin Pınarbaşında yapılacak olan festivalin ilçe turizminin hareketlenmesini sağladığını belirtti.
Keskin fesstival programında treking,kanyon geçişleri,okçuluk ve iple iniş eğitimi gibi çeşitli etkinliklerin yer aldığını söyledi.

Devrekani Çayı’nın Küre dağlarını aşındırarak oluşturduğu Valla Kanyonu, zorlu ve tehlikeli parkuru ile de biliniyor. Kanyon 12 kilometre uzunluğu ve yer yer bin 200 metreye ulaşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin birinci kanyonu olarak gösteriliyor.Bu nedenle kanyona, rehbersiz girilmesine izin verilmiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ