Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Valla kanyonunda 720 metre yükseğe seyir terası

Valla kanyonunda 720 metre yükseğe seyir terası

Pınarbaşı ilçesindeki Valla Kanyonuna seyir terası yapılıyor.

Derinlik bakımından Dünyanın ikinci Türkiye’nin birinci kanyonu olduğu ifade edilen Valla Kanyon uzunluğu 12 Kilometreyi kanyon duvar yüksekliğide yer yer bin 100 metreyi buluyor.

Kerte köyü yakınlarındaki bakacak mevkiinde Çelik konstrüksiyon ile yapılan terasın bir metre elli santimetresi kanyon boşluğunda olacak.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz kanyon duvarı yüksekliğinin 720 metre olduğu bakacak mevkiinde Küre Dağları Milli Parkı tarafından teras yapımına başlandığını ifade etti.

AA muhabirine açıklama yapan Yılmaz “Terasımız Çelik konstrüksiyon üzerine ahşaptan yapılacak.Terasın bir metre elli santimetresi kanyon boşluğunda olacak. Ilgarini Mağrası,Ilıca Şelalesi,Horma Kanyonu gibi turistik alanlarımıza yeni bir mekan kazandırılacak olması bizleri çok memnun etti. Emeği geçen herkese ilçem ve şahsım adına teşekkür ederim.” dedi.

Küre Dağları Milli Parkı alan kılavuzu olan İbrahim Balıbaş bakacak mevkiinden kanyon içerisinin çok güzel göründüğünü belirterek bölgeye gelen ziyaretcileri seyir terasına getirip bu güzellikleri göstermek için sabırsızlandığını söyledi.

Yine bölgede alan kılavuzu olan Cemal Kaya ise “Valla Kanyonu taban uzunluğunun 12 kilometre olup kenar duvar yüksekliğinin ise yer yer bin 200 metre yüksekliğe kadar ulaşmaktadır. Bu derinlikle Dünyada ikinci Türkiye’de ise birinci sırada yer almaktadır. Buraya yapılacak seyir terası ile kanyon güzellikleri dahada fazla izlenebilecektir.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ