Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Seyir Terası

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Azdavay’ı ikiye bölerek Çatak Kanyonuna giren Devrekani Çayı, tabandan yer yer 15-25 m daralıp, bazen 100-200 m genişleyen karşılıklı kayalar, suya yol vererek akıp gitmesini seyreder gibidir. 800-900 m yükseklik oluşturan bu paralel kayaların yamaçlarına çıkıldıkça irili-ufaklı düzlüklerde otlayan Geyik, Karaca toplulukları sizi tedirgin gözlerle süzüp uzaklaştıklarına gözleriniz sık şahit olacaktır. Görülen bu engebeli alanda yüzlerce gizemli İn Mağara vardır. Bazılarında irili ufaklı yer altı göletleri oluşmuştur. Atalarımız bunları taktıkları adlarla kış günleri yapılan mahalle sohbetlerinde birazda ilaveli olarak hikaye etmeleri zevkle dinlenilmesine sebepti.
Sayın Başkanımız Osman Nuri Civelek’in gayret ve çabası ile kurulan SEYİR TERASI yaya ve araba yolu geçişlerinde bilhassa TERAS tan görülen doyumsuz güzelliğin seyrine, onlarca şifalı bitki ve daha da önemlisi Ihlamur çiçeklerinin neşrettiği koku önce ciğerlerimizin Bayramı olmakta. Sonra da ruh ve beden sağlığımıza katkısı O mekana girilmeden hissedilmektedir. Kuş uçumu Valla Kanyonuna 7-8 Km göz menziline giren bu SAKLI CENNETİ mutlaka CAM TERAS tan seyretmenizi tavsiye ederim. Görülen bu karşılıklı yamaçlarda ki bilenen ve bilinmeyen mağaraları Ayılar kış meskenleri ve doğum haneleri olarak seçmişlerdir. Kasım ayında ine giren dişi ayı orada doğurur. Yavrusunun 4 ay sonra gözleri açılınca, aydınlık dünya ile tanışmak arzusunda olan yavru (Bodak)ı, Ana mağaranın(in) önüne çıkarır. Ana ayı, her 10 günde bir kırdığı Çam dalları ile Evinin önünü süpürür. Bu (Ben buradayım) anlamı taşır. İçeride geçirdiği yarım yıllık rızkını ayak tabanlarının altna YARATIC tarafından saklanan NİMETİ ihtiyaç duyduğunda (Tabanını yalayarak) açlığını giderdiğine inanılır. Erkek ayıların konakları ise, içinde suyu, çeşitli bölümlerden oluşan odacıklar olan lüx Saraylardır.
Engebeli yamaçlardan Kurt Girmez Dağı düzlüğe zorda olsa çıkıldığında Yer altı SARNIÇI nın 2 m çaplı ağzı sizi karşılar. Köknar ağacından olan merdiven sizi 8 m sonra tabana indirir. 21 m ilerilerden duyulan su sesi sizi yanına çağırır gibidir. Gidiş yolunuzdaki Sarkıt ve dikitlere dikkat ederek ulaştığınız sudan mutlaka kanarak içtiğinizin, Her damlası size şifa olacağı inancı yaygındır.
Ihlamur. Çam. Köknar. Zakkum. Şimşir. Kayın. Kaya fındığı. Meşe. Ardıç ve daha bir çok bitki ve ağaçlar arasında adını bildiğiniz-bilemediğiniz bitkilerin kokuları size kuvvet, canlılık ve cesaret verecektir. Uzak ve yakınlardan gelen vahşi tabiat sakinlerinin ayak ve gırtlak sesleri sizi tedirgin etmesin. Zira sizin onlara sevgi ile bakmanızı, kalpten kalbe ulaşan sevgi köprüsü. Onlarında sizi sevip saygı duymalarına vesile olacaktır.
İyi seyirler. Huzurlu, Sağlıklı BEDEN ve GÖZ SEYAHATLARINIZ OLSUN.

Kasım 2017

Fehmi NALBANT.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ