Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Pınarbaşı Valla Kanyonu “seyir terası” tamamlandı

Pınarbaşı Valla Kanyonu “seyir terası” tamamlandı

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde Dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak gösterilen Valla Kanyonu’na 720 metre yüksekliğe seyir terası yapıldı.

Valla Kanyonu’nun Kerte köyü yakınlarındaki Bakacak mevkisine Küre Dağları Milli Parkı tarafından seyir terası yapıldı.

İlk defa tearasa çıkan vatandaşlar yükeklik nedeni ile treddüt etsede yakınları ile beraber çıkarak doyumsuz manzarayı izlediler.

Terasın Küre Dağları Milli Parkı tarafından yapıldığını belirten Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz AA muhabirine yaptığı açıklamada;”Üç ay gibi kısa bir sürede terası bitiren Milli Park yetkilileri ve tüm emeği geçenler teşekkür ederim.Araç ile terasın yanına kadar gidildiği için ulaşım çok kolay.Bu yüzden tüm diğer misafirlerimiz gibi engelli misafirlerimizde bu güzelliği izleyebiliyorlar.Seyir terasının kanyon yatağından yüksekliği 720 metre. Terasımız resmi olarak açılmasada şimdiden ziyaretci akınına uğradı” dedi.

İlçede Turizm Sektöründe işletmecilik yapan ve Kanyon Araştırma Derneği (KAD) Pınarbaşı temsilcisi olan Metin Keskin ise, seyir terasının duvar yüksekliği bakımından Dünyanın ikinci Türkiye’nin ise birinci kanyonu olan Valla kanyonu girişinde Kanlıçay ile Devrekani Çayının birleştiği bölüme çelik konstrüksiyon üzerine ahşap giydirme olarak yapıldığını söyledi.

Keskin,Ilgarini Mağarası, Ilıca Şelalesi, Horma Kanyonu,Mantar Mağarası,Ejder Kuyusu gibi turistik alanlara yeni bir mekanın eklenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

Valla Kanyonu hakkındada bilgi veren Keskin “Valla Kanyonun uzunluğu oniki kilometre olup duvar yüksekliği yer yer bin 200 metreye kadar ulaşıyor. Kanyon geçiş parkuru tehlikeli ve zorlu olduğundan alan kılavuzu olmadan kanyon geçişi yapılamıyor.” diye konuştu.

Terasa ailesi ile birlikte gezmeye gelen Erdal Yalçın ise,ilk defa geldikleri seyir terasına eşinin çıkmakta tereddüt ettiğini sonra alıştığını belirterek teras üzerinden kanyonu izlemenin ayrı bir güzelliği olduğunu söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ