Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

PALU’LUNUN AKKARAMAN KOÇU

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Dünya Sağlık Örgütü 1940 yıllarda dünya coğrafyasında ki (OKSİJEN DEPOLARI) nı araştırma kararı alır. Oluşturduğu heyetleri önceden tesbit olunan yörelere yönlendirilir.
Azdavay o yıllarda DADAY’ın nahiyesidir. İlimiz için görevlendirilenler, özel aletleri ile İlçelerde ki Çam, köknar, ıhlamur, zakkum, şimşir Vs. ağaçlarla bunların dip ve çevresinde yetişen bitkilerin yaydığı sağlık için lüzumlu şifa kaynaklarını 2 senede tesbit edip dönerler.
Çıkan Sonuç: Ballı Dağ Ormanları ilk sıralardadır. Örgütün desteği ile devletin kıt imkanları birleştirilerek, çoğumuzun gezip gördüğü, milyonların ŞİFA bulduğu o devasa BALLI DAĞ HASTANESİ yerli yabancı milyonlara, yaklaşık 70 yıl hizmet vermiştir.
1964 yılı,İlk çocuğumuz ERSİN’in doğum yeri olan Elazığ- PALU’da görevliyim. Kastamonu’lu olduğumu duyan köylü Mehmet efendi, boynuzuna bağladığı iple çekerek getirdiği AK KARAMAN KOÇ’la yanıma geldi. Teşhis ve tedavi için getirdiğini sandım. Sağına, soluna, gözüne kulağına sidiğine bokuna bakmaya başladım. (Beyenmedi isen başkasını getireyim) dedi. Ne demek istediğini anlamamıştım. Koçu dut ağacına bağladı. Bir kaç dal kırarak önüne attı. En yakın kahveden iki sandalye aldı. (Buyur Otur) dedi.
5 sene kadar evvel İNCE hastalığa tutulduğunu, Elazığ’lı Dr.larca Ballı Dağ hastanesine gönderildiğini. İlk haftalarda arkadaşların yardım ve desteği ile merdivenleri çıktığını.Sonra ki hafta ve aylarda gelenlere yardımcı olup, bulduğu ŞİFAyı ballandıra ballandıra sevinç ve sağlık köpükleri saçarak anlatıyordu.
Kastamonu’nun havasına, suyuna, İnsanına bir insanlık borcum var. Oralı olduğunu duydum. Bu borcuma karşılık olarak KOÇU sana getirdim. Diyordu. Bu ve buna benzer Hastane, yaşam ve sağlık kaynağı olan bölgemizle ilgili bir çok yaşanmış hikayelere, çeşitli yerleşkelerde şahit oluyordum. .kayda değer bulduğum için PALU ile ilgilisini sundum.
Köylerde, halkın geçimi Hayvan ve Hayvan Mahsullerine bağlı olduğu için her köyde 5-10 bin arası koyun-keçi vardı. Mart-Nisan aylarında milyonlarca hayvan yaylalara göçerdi. Yaylalarda, koyunların önlerine bir m. Ara ile yumak haline getirilen KEPENEK (yün den yapılan palto) konur. İki sıra olarak gelen koyunlar kepeneğin önünde durur. Birer kadın sağdıktan sonra kuyruklarına hafifce vurarak(git) der. Sağılan gider yenisi gelir. Bazıları sütün içine gübrelerse de elle alınıp atılır. sağımdan sonra sütler (kaynatılmadan) ,mayalanarak peynir olması beklenir. Sürüyü takip eden galvaniz kasalı BMC kamyonlarla şehirlere nakledilirdi. Şimdi her şey modernleşti. Koyunlar makinelerle steril olarak sağılıyor.
Sürüde birkaç tane olan Kara koyun temiz bir kaba sağan kadınlar (Şifa olacağı inancı ile) Çiğ olarak sütü bana içirirlerdi.
Sarıcakaya’da Belediye Başkanı iken, Akciğer rahatsızlığı olan bir memurumu Dr sevki ile Ballı Dağa götürdüm. Dr ,(Bir hafta yaşarsa yaşadığından fazlasını yaşar) diyordu.
1993 sonları Sarıcakaya’da Belediye Başkanıyım. Yokuşları ve merdivenleri dinlenmeden çıkamıyorum. Eskişehir’in namlı Dr.ları Bronşit diyor. Allah nasip etti. 1994 te Azdavay’da reis seçildim. Amma merdivenleri zor çıkıyor. Kimseye söyleyemiyordum. (Reis Veremmiş) derler diye.Allah sizi inandırsın 2 ve devamı aylarda gençlerle yarışa başladığımı her Azdavaylı ve tanıyanlar Bilir.. Sene 2016 Bronşit niye zorlamaya başladı. Palulunun OKSİJEN deposuna (Azdavay’a) nisanda 3-4 ay kalmak için gidip. ŞİFA BULACAĞIM. Benim gibi şifaya ihtiyacı olanların kulagına fısıdamış olayım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ