Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

MEHMET AKİF ERSOY YAZI DİZİSİ – 1 DOĞUMU, ANNESİ, BABASI

Erdal Arslan

Erdal Arslan

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’in hicretinin üzerinden 1290 sene geçmişti. Takvim yaprakları Hicri’ de 29 Şevval 1290’ı, Miladi’ de 20 Aralık 1873’ü gösterirken, dünyanın incisi İstanbul’un Fatih’inden ismini alan ilçesinin Sarıgüzel semtinde, Nasuh Mahallesinde Mehmet Tahir Efendi isminde bir müderrisin oğlu dünyaya geldi.
Ebced hesabıyla 1290 Hicri senesine tekabül eden RAĞIYF ismini üfledi kulağına küçük bebeğin. Rağiyf yani ekmek.
Ama bu telaffuzu zor ve alışılmadık isim ne ailesine ne de mahalle halkına kendisini sevdiremedi. Sadece Tahir Efendi’nin dilinde kaldı. Hane halkı ve mahalleli Akif dediler ona.
Akif oldu küçük çocuk!
Allah’a yönelen bir Akif…
İbadetini hiç aksatmayan bir Akif…
İşinde sebat eden bir Akif…
Direnen bir Akif…
İsmiyle müsemmalaştı Akif.
Mehmet Tahir Efendi… Temizliği ve titizliğinin semeresi isminin önüne aldığı Temiz mahlası oldu. Arnavutluk’un İpek Kazasının Şusişe köyünden Nureddin Ağa’nın oğluydu. Köyünde, memleketinde aldığı eğitim yetmedi ona. Ve dünyada ilmin nefes aldığı en güzel yer İstanbul’du. Dengini vurdu omzuna, kaderinin dümen kırdığı rotaya vurdu ayaklarını. İstanbul’a vasıl oldu. İlmin nefeslendiği şehrin ilim kokan semtine, Fatih’e teslim etti kendini. Ne bir akraba, ne bir tanıdık… Kendi gayreti, azmi, inancıyla İpekli Tahir’in Müderris Temiz Tahir Efendi oluşunun hamurunu yoğurdu.
(Akif’in ifadesiyle) ümmi, yarı vahşi, kaba saba bir adamın oğlu Arnavutluk’tan çıkıp geldiği İstanbul’da hatırı sayılır ilim adamlarından birisi olarak zamanın en önemli eğitim müesseselerinden birisinde, Fatih Medresesinde dersiam oldu.
Emine Şerife Hanım… Buhara’dan Anadolu’ya göç eden Hekim Hacı Baba’nın torunu. Tokat’ta doğan Emine Şerife Hanım, ilk eşi Şirvanlı Derviş Efendi ve iki evladını kaybettikten sonra İstanbul’da eşinden kalan evde yaşamaya başladı. Cismi, hayatı, karakteri, inancı tertemiz olan Emine Şerife Hanım’a temizliği ismini de sirayet etmiş Tahir Efendi talip oldu. İki temiz yüreğin izdivacından Rağıyf (Akif) ve Nuriye dünyaya geldi.
Akif, 4 yaşına bastığında tahsil hayatına da merhaba dedi.
(Birinci Bölüm sonu)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ