Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Kurtgirmez dağı

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Karadeniz de yetişen her türlü ağaçlarla kaplıdır. Ihlamur, kaya fındığı ve şimşir çoğunluğu teşkil eder. Dağ yüksek olduğu için ıhlamurlar temmuz sonlarında çiçek açar. Gözün görebildiği en uzak mesafelerde sarı çiçekleri ile kendine orman içerisinde bir ayrıcalık yaratır.
Kuyu adıyla bilinen yer altı sarnıcından ayrı olarak yer üstünde üç adet kaynak suyu vardır. Manda sahiplerince bu suların akışı istikametinde birer göl yapılmıştır. Büyük Göl, Küçük Göl ve Göçyol Gölü olarak adlandırılmışlardır. Mandalar hem su ihtiyaçlarını giderir hem de serinlemek için yatarlardı.
Kaya fındığı, çam, köknar, kayın, meşe ve ardıç ağaçları sanki sınırlarını ayırıp bir arada kümelenmişlerdir. Ihlamurlar ise bu ağaçların içine adeta serpiştirilmiş gibidir. Ihlamur, çam, köknar, zakkum ağaçları yanında, mevsimine göre diğer bitkilerinde neşrettiği kokular insana hayat verir. Fazla oksijen sizi çarpabilir.2 gün sonra alışırsınız,Dr aramaya gerek yok. Haritalarda Kart dağ olarak geçer. Amma halk Kurtgirmez diye adlandırmıştır.
Akşam olunca çevre sakinleri sizi merak ettiklerinden, çevrenizde ayı homurtusu,geyik ve karaca böğürmesi,yaban koyun melemesi,tilki ve çakal penkürmesini saz heyeti olarak algılayıp dinleyin. Siz onlara düşmanlık düşünmediğiniz müddetçe onlar sizi dost bilip etrafınızda olacaklardır. Böyle bir toplulukla,sağlığınız için çadır kurup, 1-2 hafta komşu olmanız samimi tavsiyemdir. Nasıl ulaşılır? dağla ilgili diğer başlıklarda arz edildi.Yüreğine cesaret üfleyip,kalabileceklere şifalar.
Bu vahşi tabiat sakinlerine, o günkü (1950 li yıllar) mahalli köylüler, uğursuzluk getireceğine inandıkları için (Ayı ve domuz haricinde kilere) tüfek doğrultmazlardı.
Bu gün buna pek itibar edilmiyor.

Ekim 2012
FEHMİ NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ