Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

KÖYLERDE Kİ SAKLI NİMETLER

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Ekonomik veya özenti gibi sebeplerle, köylerimiz halkı şehirlere çekilmiştir. Yıllardır ekilmeyen topraklarında ise milyonlarla ifade edilen, yeni yetişme aşısız elma, armut ve kiraz gibi ağaçlar ile donanmıştı.Bu varlığın içinde 2000 li yıllarda rahatça gezen insanların gören gözlerine sanki (BİZİ AŞILAYIN) çağrısı yapıyorlardı.Yazının konusuna Azdavay-Kayabaşı köyü örnek alınmıştır.
Yüz yıllardan beri bu toprakları vatan belleyip,rızkını tarım ve hayvancılıktan temin eden atalarımız tarlası kenarında,ortasında,orman içinde yetiştiğini fark ettiği (DEŞTİ) adı verilen aşısız ağaçları, yıllar içinde aşılayıp yararlanmıştır. Meydana getirdiği bu varlık, hem kendi ihtiyacını karşılamış, ayrıca samanlıklarda, samana gömdüğü ihtiyaç fazlası elma, armudu ihtiyaç duyduğu an (bilhassa kış ayları) çıkararak pazarlamak sureti ile aile ekonomisine katkı sağlamıştır.
1956 ve devamı yıllar Azdavay Orta Okulunda okurken ben ve benim gibi köy kökenli bir takım arkadaşlar samanlıklarda samanın içinden çıkardığımız birkaç kilo elmayı getirip manava vererek, harçlık yaptığımız, unutamadığım anılarım arasındadır.Ayrıca vahşi tabiat sakinleri de mevsimsel gıda olarak, ormanlarda ki bu meyve potansiyelinden istifade ettikleri çevre halkının gözünden gönlüne işlenen hakikatlardır.
25-30 sene evvel hükümetlerin (Meyve ağaçları Odun Olarak Kullanılır) nağmesini fırsat bilen bazı talancılar,köylerin boşalmasından da istifade ederek,,tamamını köklerinden kesip satarak bu nimetleri yok etmişlerdir. O yıllar dağlarda yaşayan vahşi tabiat sakinlerinin her meyveli ağacın dibinde ve dalında bulduğu bu nimetten sebeplenerek köylere kadar inme ihtiyacı hissetmedikleri bir hakikattır. Bu gün ise köy ve köy mezarlıklarına kadar sınırlarının genişletmelerine, bu meyveli ağaç varlığının katliamı olduğu hepimizin malumudur..
Köylerimizde ki bu tarlalar yıllardan beri ekilip biçilmediği gibi hiçbir maksatla organik gübre atılmamıştır.Sene 2014. Buna Yeni genç köklerinde ilavesi ile tapulu tarlaların içlerine bile girilememektedir.Bu gün,köyümüz sınırları içinde benim göz kararıma göre yetişip gelişen yaklaşık 5 milyon elma,armut,kiraz ağaçları seyreltilerek yaklaşık bir milyon kökü adeta (AŞILAYIN BİZLERİ DE DOĞAL MEYVE OLARAK DÜNYA PAZARLARINA SUNUN) demekteler.
Devletin korumasında ki yaban hayatı sakinlerinin rızkı olarak 50 bin kökünü ayır. Meyvelerin %50 kökünün bir yıl dinlendiğini kabul et.Yaklaşık 500 bin kökünün (çok verir amma.) kök başına 15 kğ meyve verse, dalında satışın yıllık getirisini meraklısı hesap etsin. Ayrıca İlçemiz ve köylerimizin bu konuda ki örnekliği ve tanıtımını keyifle izleme bahtiyarlığı yaşarsın derim. Yıllar itibarı ile diğer köylere de bu çalışmaların yayıldığın da Yurdumuz pazarları dışında dünya pazarlarının da arayacağı Mutfak zenginliği ve damak zevki olacaktır derim.
Gurbette iş sahibi olan genç (Köyümde meyve bahçem var) diyerek senede bir de olsa gelip bu bahane ile geçmişine rahmet okuyacak. Ve iç turizmin canlanması ile ekonomiye katkı sağlanacaktır. Gurbetçi gençliğinde ata yurtları ile sevgi ve dostluk bağı kurulmasının ilk adımı olacağına vesiledir.. Devamı yıllarda da çevrede saklı duran bir çok nimetleri arayıp bularak (KÖYLÜNÜN KÖYÜNDE TUTULMASINA) sebep olacağı umudumdur. Şunu da övünerek arz edebilirim ki;Hükümetimiz mantıklı ve kayda değer bulduğu detaylı projelere sınırsız destek verdiğinin bir çok örneği vardır.
Bu UMUDUMU, Sayın Valime ve diğer yetkililere. Vicdani dilekçe olarak arz ediyorum. Yetkililerin, mantıklı ve kayda değer bulduğu takdirde ilgili kuruluşlara,gereği yapılmak üzere emir buyrulması yerleşik ve gurbetçilerimizin beklentisi olduğunu saygı ile sunarım.

Aralık 2014
FEHMİ NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ