Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

İlkokul

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

İlk okul köyümüze, 5 Km uzaktaki Kırmacı Köyünde idi. 1946 yılında eğitime başladığımda nüfus cüzdanımda 5 yaşımda görünüyordum. Ormanlık dere tepe, karlı, yağmurlu, çamurlu o yolu, o yaşta bir çocuğun gidip gelme zorluğu her kesin taktiri olsa gerektir. Ayağımızda ki manda derisi çarıklar, sabuna basmış gibi kayar düşerdik. Kitap ve defterlerimizi koyduğumuz, anamın ördüğü kıl çanta ve içinde ki ekmek ve her öğrencinin birer odun getirme mecburiyeti de yükümüze eklenince, o yaşta, o yolda bizim için taşıması zor yüklerdi.
O zaman ki İlçemiz olan Daday,köyümüze 70 km civarı idi. Köylü, resmi işleri dışında şeker, tuz, gaz ve (kütük) iplik almak için, senede bir kere ancak ilçeye gidebilir veya katır sırtında getiren (çerçici) denilen satıcılardan alınırdı.
Köy evlerinin tavanlarında veya çardaklarda kurulan (düzen) tezgahlarda iç çamaşır yapmak için kütük iplikten dokunan bezden, İç çamaşır ve elbise elde iğne ile dikilirdi.
Yeni doğan bebekler 3-5 sene(ya ölürse)diye nüfusa kayıt yaptırılmazdı. Ben zayıf doğduğum için, bana(kuru oğlan) adı takılmış ve belki ölür diye 5 yaş küçük yazıldığım söylenirdi.
Rahmetli Müşerref Ablam (Atatürk öldü dediklerin de sen iki yaşında idin) derdi. Bu hale göre (ana baba hesabı) 1936 doğumlu idim.
Eğitmen Mahir Şanlı bizimle çok ilgilenir, bir o kadarda acımasız döverdi. Şimdi(vurduğu yerlerde nur bittiğini görür) gibiyim.1947 de Murat Öztürk öğretmen olarak atanınca eğitmen, orman memuru olup eğitmenliği bıraktı.
Hayatta bazı insanlar ayak izi bırakır bazıları da yürek izi bırakır derler. Rahmetli eğitmen ve Murat öğretmenimiz, bende ve öğrencilerinde yürek izi bırakanlardandılar.
Her ikisini de, Allah rahmet eylesin.

Ocak 2012

Fehmi NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ