Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

HACI GICININ HAYRETİ ve İSTEĞİ

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

1950 yıllar.Baba Hüseyin Gıcı Ağa tipli babacan, ikram ve hizmeti seven tam bir Azdavay Osmanlısı. Oğul Mehmet, babasını taklit etmeye çalışsa da gençlik ve varlığın verdiği cesaretle dayı tipli idi.
Orta okulumuz Gıcıların fırınına komşu olup,iki katlı tamamen ahşap, tam Azdavay mimari özelliğine uygun olarak yapılmıştı.Rahmetli Gıcı Hüseyin biz talebelerin parası olanla olmayanı belki de (çekingenliğimizden) bilir. (çıkıp gidin) derdi. 1-2 ay sonrada olsa borcunu vereceğimizi bilir. akıl defterine yazdığı alacağını tahsil ederdi. Allah rahmet etsin. Bilhassa biz yoksul öğrencilere çok kol kanat gerer ve muhtaçlığımızı bilirdi.
Sabaha karşı İstanbul’dan gelen yolcuların, kahvaltı ve Tarhana çorbası için İlk uğrak yerleri idi. Kuru fasulye-pirinç pilavı ise damaklara bıraktığı tad ve nefasetle aranırdı.
Orta Okulu Azdavay’da Meslek okulunu İst.-Selimiye’de bitirip geneli doğuda olmak üzere emekli olmuştum.Gurbette geçen her yılımın 15-20 günü izinli olarak köyüme gelir. Sılayı rahmeder. 20 km uzakta olan İlçeme Kaldırım Dağından aşarak ve ÇATAK KANYONUNU seyrederek 3 saatte ulaşırdım.Bu yol talebeliğimizde kullandığımız en kestirme yoldu.
1994 mart ayında aday gösterildiğim Azdavay’da Reis seçilmiştim. Baba gıcı Hüseyin ölmüş. Topal Gıcı olarak bilinen Mehmet Gökkaya, fırın ve lokantayı başkasına devrederek, Cide caddesinde açtığı lokantayı çalıştırıyordu. Rahmetli Gıcılar, öğrencilik yıllarımızda bizde çok emeği vardı. Kendisi ileri solcu olmasına rağmen seçimde safımızda yer alarak açık ara ile ipi göğüslememize sebep olması yanında, öğrencilik yıllarımda ki vefa borcumu ödemek için sıkca iş yerine uğrar Hatırını sorar. Elini öperdim.
Aradan geçen uzun yıllar (40 yıl) Gıcı Mehmet’i topal yapmış. Bu topallık ona (Topal Gıcı) lakabını takmış. (Çevgenle) bastonla dolaşır hale getirmişti. Benimle Ankara’ya gitme isteğini her gördüğü yerde ısrarla tekrarlardı. Yalnız yolculuklarımda hizmet otosu ile yola çıkar 05.oo Kastamonu’dan Ankara’ya kalkan otobüse binerdim. Gece geç vakit döndüğümde Kastamonu Belediye Garajına bıraktığım Resmi Reno ile İlçeye gelirdim.
Ali Can Tekşen’in kaptanlığında Topal Gıcınında iştirakı ile çıktığımız 5 saatlik yolculuktan sonra Ankara’ya ulaşmıştık. Beni Ankara’da kimse tanımazdı amma. Çeketimin yakasına taktığım Belediye Başkanı ROZETİNİ gören Bakanlık kapıcısı, memuru,amiri, Bakan sekreteri veya diğer görevlilerin bizi saygı ile karşılayıp gerekli ikramdan sonra ad ve mesleğimi yazdığı notu Kurum amirine ulaştırıp, BUYUR EDERDİ.
Bu size belki garip gelir amma. Bakanın en çok iki koruması olur. Görevleri sayın Bkanın can güvenliği değil (o yıllar cep telefonu olmadığı için) Bakanın talimatlarını en kısa zamanda muhatabına ulaştırmak içindi. Bakanlık girişlerine danışman dışında bir polis olur. Gelenler demir aksamı olan eşyalarını masaya koyup (X) cihazından saygı ile içeri girerdi.
Rahmetli Gıcı her çıktığımız kapıdan Başını sallayarak, Allah Allah diyerek ve duyamadığım bir şeyler mırıldanarak çıkıyordu. Her kesin beni tanıması çeketimin yakasında ki Rozettendi. Gıcı bu inceliği fark edemediği için Benim belki de her kesce tanınan büyük bir adam olduğumu sanıyordu. Meclis lokantasında Elazığ’dan tanıdığım bir garson vardı. Yıllar evvel Elazığ’da ki ailesine hayvancılık konusunda yardım ettiğim için beni sıraya sokmadan, gösterdiği masada bana servis yapardı. Her misafir sıraya girip,yemek alırken biz (A.Can, Gıcı ve bana) ayrıcalık tanınıp masa gösterilmesi rahmetlinin iyice dikkatini çekmiş olacak ki her ağzından çıkan kelime bana methiye oluyordu. Ankara’dan çıkmış Çankırı yakınlarında reno arıza yaptı. Aradığım Çankırı Bel.Bşknının gönderdiği kamyonla Kastamonu’ya inmiştik. Her sohbetimizde (Dünya seni tanıyor. Senin yapamaycağın iş yoktur. İlla Azdavay’ı İL yapalım) der. Bende (0 benim boyumu çok çok aşar)derdim.
İnsan yaşlanınca,geçmiş anıları ile ömür tüketmek istiyor. Mart 2014 Fehmi NALBANT.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ