Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

CEZERİLER GELİYOR

Erdal Arslan

Erdal Arslan

Hafta sonu tatlı bir koşuşturmacanın içinde bulduk kendimizi.
Kastamonu Fen Lisesi’nden 2017 yılında mezun olan ve 7’si Ankara’da, ikisi İstanbul’da üniversite hayatına devam eden 9 memleket ve bilim sevdalısı gencin etkinliğindeydik.
Kurdukları IEIBREC Topluluğu bünyesinde ilimizin lise gençliğine ışık olabilmek, ufuklarını aydınlatabilmek ve geleceğin yazılım, kodlama ve bilişim dünyasına dikkatleri çekebilmek için son bir yıldır bir kaç kez Fen Lisesi, Göl Anadolu Lisesi ve Proje Anadolu İmam – Hatip Lisesi öğrencileri ile buluşmuşlardı. Bu kez alanında kendini yetiştirmiş ve BİLKENT Üniversitesinde okuyan 5 tane (Dördü Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Biri Bilgisayar teknoloji ve Bilişim Sistemleri öğrencisi) zehir gibi genci alıp gelmişler Kastamonu’ya…
Fen Lisesinde Python, Proje İmam-Hatip Lisesinde Arduino eğitimi verdiler 50’ye yakın öğrenciye… Ben İmam-Hatip Lisesindeki eğitimde hazır bulundum.
Okul Müdürü Cengiz Günday eğitim alan, eğitim veren 30’dan fazla öğrencinin etrafında sabah 09.00’dan öğleden sonra 15.00’a kadar adeta pervane oldu. Kastamonu’nun en gelişmiş bilgisayar laboratuvarlarından birisini IEIBREC Topluluğuna, Bilkentli öğrencilere ve genç liselilere açtığı gibi; çaylarını demledi, çay servisini yaptı, her ders arasında yanlarına giderek bir ihtiyaçları olup olmadığını sordu.
Eğitimin sonunda da hem Bilkentli öğrencilere, hem Fen Lisesi ve Göl Anadolu Lisesinden eğitime katılan liselilere hem de IEIBREC Topluluğuna, Kastamonu Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi kapılarının her zaman açık olduğunu defalarca tekrarladı.
Liseli gençler uğurlanırken, ellerinde çanta ve valiz olan gençler dikkatimi çekti. Proje İmam – Hatip Lisesi öğrencileriymiş. Yurtta kalıyorlarmış. Ve bütün arkadaşları yarı yıl tatili için baba evine, anne kucağına koşarken, onlar sırf bu eğitime katılabilmek için gitmemişler.
Bilkent Üniversitesinden gelenlere ne demeli? Okudukları üniversite Türkiye’nin en iyilerinden birisi. Aldıkları eğitim, zor ve yoğun. Tatil günlerinde dinlenmeyi ya da derslerine çalışmayı tercih edebilirlerdi. Ama bunun yerine Ankara’dan Kastamonu’ya gelip iki günlerini buradaki lise öğrencilerine ayırdılar ve ciddi ciddi eğitim verdiler.
Ve IEIBREC Topluluğu öğrencileri. Bilkent, ODTÜ, TOBB ETÜ, KOÇ gibi ülkemizin sayılı üniversitelerinde (özeldekilerin tamamı TAM BURSLU yani derece yaparak girmişler okula) okuyan bu gençler, memleketlerine faydalı olabilmek sevdasıyla, bilim aşkıyla İslam medeniyetinin en büyük ilim adamlarından birisi olan CEZERİ’nin adıyla kurdukları toplulukla geleceğin CEZERİLERİ olma yolunu seçmişler. Kafeterya köşelerinde lak lak yerine üretmeyi tercih etmişler… Gezip tozmak yerine ilme, memlekete hizmete talip olmuşlar…
Hepsi de alınlarından öpülesi bir jenerasyon… Jenerasyon diyorum; çünkü 2017 Fen Lisesi mezunları her şeyleri ile özel… Sadece IEIBREC’deki 9 genç değil, 2017 yılında mezun olup Ankara’da, İstanbul’da isim yapmış üniversitelerde okuyan 20 civarı genç birbirlerine sımsıkı bağlılar. Mühendislik, hukuk, tıp bölümlerinde hepsi de… Yani hem ülkemiz için hem de memleketimiz için sahip çıkılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi elzem olan bir topluluk…
Bu çocukların memleketleri ile bağlarını kopartmamalıyız… Kastamonu odaklı projeler yapmaya, yazılımlar geliştirmeye, teknolojiler üretmeye teşvik etmeliyiz… Yarınlarımızı bugünden inşa etmeliyiz!
IEIBREC Genç Mühendisler ve Girişimciler Topluluğu kurulduğu günden itibaren desteğini esirgemeyen Birlik Vakfı Kastamonu Şubesi, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Reşat Asrak, İlim Yayma Cemiyeti, Fatih Köse, Kosgeb İl Müdürü Nevzat Erol, Kastamonu Proje İmam – Hatip Lisesi Müdürü Cengiz Günday teşekkür ve takdiri sonuna kadar hak ediyor. Ve IEIBREC gençleri, işadamlarının, kurum ve kuruluşların dikkat ve ilgisini hak ediyor!
Bilkent Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği öğrencileri Oğuz Altan, Selin Kaya, Zeynep Begüm Seven, Adile Merve Andaç ve Bilgisayar Teknoloji ve Bilişim Sistemleri öğrencisi Çağrı Bayram isimlerini anmadan yazıyı bitirmek haksızlık olur…
İEİBREC TOPLULUĞU ÖĞRENCİLERİ:
BİLKENT Bilgisayar Mühendisliği Bölümü – Ahmet Feyzi Halaç
BİLKENT Elektrik – Elektronik Bölümü – Muhammed Taha Günday ve Damla Akçaoğlu
ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü – Serhat Boztoğan, Oğuzberk Şahin
ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü – Fazıl Palabıyıkoğlu
KOÇ Endüstri Mühendisliği Bölümü – Furkan Avcı
KOÇ Ekonomi Bölümü – Onur İhtiyar
TOBB-ETÜ Makine Mühendisliği Bölümü – Mehmet Musab Arslan
Sizleri de alınlarınızdan öpmek, önünüzde saygıyla eğilmek şahsım için hem bir vazife hem de bir onurdur.
Kocaman Aferin gençler… Mevlam yolunuzu ve bahtınızı açık eylesin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ