Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Bal üreticilerine ramazan bereketi

Bal üreticilerine ramazan bereketi

Azdavay ilçesindeki bal üreticileri zararla kapattıkları 3 sezonun ardından bu sezondan ümitliler.Kastamonu arı yetiştiriciliği birliği Azdavay temsilcisi Ziya Gezmen AA muhabirine yaptığı açıklamada,son üç yıldır ilçede bal üretimi olamadığını ifade ederek,üç yıldır ürün alamamalarının yanında arıların kendi yiyeceklerini dahi yapamadıklarından dolayı bir çok kovanın söndüğünü yani arıların komple öldüğünü ve üyelerinin bir çoğunun bu yüzden arı yetiştiriciliğini bıraktığını söyledi.

Kendisinin bakkal ve kahvehane işleticiliği yanında arıcılık yaptığını ifade eden Gezmen “Üç yıldır arıcılıktan bir gelir elde edemedik. Arıların bakımı zor ve giderler fazla bu yüzden bir çok arkadaşım arıcılığı bıraktı.Bende bu giderleri bakkal ve kahvehane işletmeciliğinden elde ettiğim gelirle karşıladım.Bu senede havaların yağışlı gitmesinden dolayı sezonun geçmiş senelerdeki gibi olacağını düşünürken ramazan ayına girdiğimiz günlerde yağışlar durdu ve arılar çalışmaya başladı. Şu anda kovanların bir çoğu azıklarını tamamladı ve katlarını koydum. İnşallah hava durumları on gün kadar daha böyle giderse ürün rekoltemizin yeterli seviyeye geleceğini ümit ediyoruz.”diye konuştu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ercan Tosunoğlu ise özellikle son iki yılda Azdavay genelinde yaşanan mevsimsel olumsuzluklar nedeniyle bal rekoltesindeki önemli düşüşe dikkat çekerek şöyle konuştu;”Özellikle son iki yılda yaşanılan mevsimsel olumsuzluklar dolayısıyla ilçemizde bulunan arılı kovanlarda kovan başına yıllık bal verimi ortalama 25 kilogramdan 15 kilograma düşmüştü. İlçemizde yaklaşık 2200 civarında arılı kovan mevcut olmakla beraber yıllık bal üretimi ilçe bazında yaklaşık 35-40 tondur. Azdavay İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak arılı kovanların sayılarının artırılması, kovanların mevsimsel şartlara dayanıklı hale getirilmasi ve ırk ıslahı konusunda yetiştiricilerimize yönelik olarak eğitim çalışmalarına önem vermekteyiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ