Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

AZDAVAY’DAN GERİYE KALANLAR

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

1994 martında beni ve arkadaşlarımı, Azdavay seçmeni –PEYGAMBER POSTU olarak bilinen makama layık gördüler. Bu bizim için Azdavay’a ödenecek bir borçtu. Bu borcu, onlara layık bir şekilde ödemek için 5 yıl, arkadaşlarım ve Azdavay sevdalılarının gösterdiği hedefe, azda olsa menfi söylem ve yazılanlara kulaklarımızı tıkayarak,Gözlerimizi de kapatarak,Rahmetli H.Gökçen’in (.. ürür kervan yürür) sözünü rehber edinerek, ulaşmak gayretinde olduk.
5 sene içinde,öğünebileceğimiz bir çok kalıcı hizmetlere imzalar atarak bu değerli postu devrettik. Aradan 10 yıl geçmiş Azdavay, ufak tefek yapılanlar dışında, bir çok gören gözlere hizmetin bırakıldığı yerde kaldığını adeta haykırıyordu.
Belediye Hizmet ve Devlet binalarına yenileri ilave olmamış.4 konfeksion atölyesi kapanmış, yüzlerle ifade edilen gençler adeta sokağa bırakılmıştı. Bir iş adamı (yapılan eziyetleri sabırla karşıladım.Ancak iş yeri önünde duran arabamın camını şişeden döktüğüm su ile yıkamama ağır ceza yazılması bardağı taşıran son damla) olduğunu söylüyor. Kapatıp gitmekten başka çare yoktu) diyordu. Bu hizmet duraklamasını fark eden Azdavaylılar,benden bu görevi tekrar üstlenmemi istiyorlardı. Kabul etmiştim.Amma, yanlış ata da oynamıştım. Bazı adaylar, İst. Ve dışından daha evvelce seçmen olarak yazdırdıkları yaklaşık 250 kişiyi otobüslerle sabahın ilk saatlerinde şehre getirmiş. İzzet ikram dan sonra oylarını kullanan geneli ileri solcu olarak bilinen köylülerimle bazı dernek, cemiyet yetkili ve üyeleri oylarını kullanarak neşeli geldikleri özel otobüslerle, sevinç şarkı ve türküleri ile geri gidiyorlardı.. Hatta bir iş adamının F.N. kazanmamasi için (Epeyce bir para) dağıttığı dedikodusunu sağır sultan bile duymuştu. Sandık sonuçları alınmadan bir saat evvel Eskişehir’e hareket ettim. Netice itibarı ile varlıklının seçimi nasıl aldığı ve alabileceğini düşünerek ve Anamdan memur ve Reis olarak doğmadım. Azdavay sevdalıları ile 1994-99 arası yapılan hizmetin Şerefi bana ve yol arkadaşlarıma yeter. Diyor . Ve (kimse beni Azdavaylı ve Sarıcakayalıların zihninden silemez)) diyerek. Ve İlçede şahsım için evet şahsım için bir çivi çakmadan, gurbet yoluna tekrar düştüm. Küsmemiştim. Çünkü bu kadere, aday olduğum parti yetkilileri de bilerek, isteyerek iştirak ettiklerini seçime 1-2 gün kala öğrenmiştim. (ÜMİT HANIMIN İTİRAZI nı oku). Köyüm ve Azdavay benim için dünya cenneti idi. Bir yıl sonra Azdavay’a gittiğimde. Resmi sonuçları öğrenmek ihtiyacı duymamıştım. Ancak, (bizden gibi görünüpte bizden olamayan) bazı meclis üyeleri yanımdan geçerken (ondan çok fazla aldık) diye Çevremde duyacağım şekilde konuşuyorlardı. Bu konuşmaları bir kerede olsa duymam beni çok çok üzüyordu.
Reislik dönemimde sayın Valilerin,Kaymakamların, M. Vekillerinin TRTve Muhtelif TVlerin,Özel ve resmi kuruluş yetkililerinin, Belediye görevli ve Meclis üyelerinin,İlçemiz ekonomisine katkısı olanların, Azdavay ın tantımında ve kısaca her etkinliğin de emeği geçen arkadaşlar ve Azdavay sevdalılarının bu kadar gayret,çaba,alın teri emek ve masrafı boşuna mı idi. Bazılarının bana laf atması onları onurlandırıyor mu idi. Diye düşünmemek elde değildi.
Herkes günahları ve sevapları ile yaşasın demek daha doğrusu amma, Bu geçmişi Azdavay’ lıya hatırlatmanın da Vicdani bir görev olduğunu sanıyor.(Siyasette ve geleceğin hizmeti için Bizden gibi görünüp de bizden olamayanların kurşunları beni ve hizmetleri nasıl şehit ettiklerini. Azdavaylı tanısın istiyorum.

Ekim 2013
FEHMİ NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ