Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

AYI AVI

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Sene 1954 ortaokuldayım. Her bahar olduğu gibi bu dönemde ayı avı şenlikleri düzenlemesine karar verilir. Bir hafta evvelden çevre (köy) kariyelerde ki avcılara haber salınır. Pazar sabahı avcılar ellerinde çoğunluğu dolma tüfek sırtlarında (azıkları) yiyecekleri olarak bizim mahallede sabah namazından hemen sonra toplanırlar.
Halil Fettah benim yaşıtımdı. O sarp ve tehlike dolu yamaçlara evinde gezer gibi alışkandır. Geçmişim okullarda geçtiği için bu maceralı seyahatlere uzaktım. O gün ki bu yolculuğa bende katıldım.
Kaya arkasında avcı başı (davulcu) Satı Fettah, Haycıları ve bektekileri (ayıların,kaçış yolunun silahla beklendiği yer) ayırdı. Gerekli talimatı verdi (rastgele)diye uğurlandılar. Ben bektekilerle gidiyordum. Atak,2km dik bir yoldu.Yarısındaki (in)de dinlenilirdi.
Mevsim bahar ,hava açık, yer yer kar var. Karın kalktığı yerlerden sarı çiçekli çiğdemler çevreyi selamlar gibiler. 2 saat sonra kuyunun yanına vardığımızda tekrar mola verip iş taksimi de yapıldı. Rahmetli kardeşim Sabri cesurdu, kokusuzdu. Avı çok severdi. Onun için adı deli Sabrı’ya çıkmıştı. Bu günki görevi ayı kovalama (HAYCI)başılıktı.
Haycılar; Kayaarkası’ndan Tergünnek’e iner oradan sert ve yalçın kayalardan geçerek Kızıl’a oradan Geğik’ten çıktıktan sonra Saraycık’a ;ayıların alt mekanlarına ulaşılır. Saraycık’ta 7 tane in (ayı barınağı) vardır. Ayılar kasım ortalarında inlerine çekilir,6ay kalırlar. Yavruları ile gün yüzüne çıksalar da bu sadece inlerinin önünü süpürmek (buradayım demek ) içindir. Bu temizlik 15 günü geçmeden tekrarlanır.Ayıların alt yerleşimi Saraycıktan bir üst yerleşim hireagıl ,daha üst yerleşim Büyükağıl ,sonra Aşık Mehmet oradan Kuyu’nun yanına çıkılır. Her ayı yerleşkesinde 3-5 in vardır. Kış aylarında tamamı dolar. Erkeklerin inleri daha geniş ve genelde içinde su olan ayı saraylarıdır.Haycılar,(ayı kovanlar) Terğünnekten gireli 2 saat olmuştu. Bektekiler Kuyu’nun(KUYUyu oku) yanına çıkmış , verilen molada avcı başı görev taksimi yaparak herkesi görev yerlerine (rastgele) diyerek dağıtmıştı. Biz de Halil Fettah, Mahir Fettah, Remzi Özyürek ,Hacullu da Kuruoğlan,Kırmacıdan Karaşeyin kalmıştık. Onların görevi de bulunan yere yakın olan inleri gezip ayı olup olmadığını araştırmaktı. İnleri bilen Mahir dayı önde biz arkada tek sıra göreve yönlendik.. Gezdiğimiz inler ayılara göre tali inlerdi. Hasta ve ya yaşlı olmasalar bu inleri katiyen tercih etmezlerdi. Dolaştığımız 6-7 ine boş kararı verildi. Gezdiğimiz yerler öyle elini arkana vurup rahat rahat gezebileceğin yerler değildi. Bazı yerler bir insanın zar zor geçebileceği kadar dar; sol taraf sarp, dik kaya , sağ taraf uçurum, bastığın yer emin ve güvenli değil. Allah korusun bir gitsen , aşağı yukarı beş altı yüz metre aşağıdan zor bulunursun.

Temmuz 2012

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ