Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Av rehberi, karaca ile yeni doğan yavrusunu görüntüledi

Av rehberi, karaca ile yeni doğan yavrusunu görüntüledi

Azdavay ilçesinde av turizmi rehberliği yapan Osman Terzi geçen ay ormanlık alanda görüntülediği boz ayının ardından bu seferde yeni doğan yavru karaca ve annesini görüntüledi.

İlçede Orman ve Su İşleri Bakanlığının onayıyla düzenlenen av turizmi kapsamında avlanan avcılara rehberlik yapan Terzi,yaban hayattaki hareketliliği gözlemlemek için ormanlık alana gitti.

Ormanlık alanda keşif yaparken yavru karaca ve annesi dikkatini çekti. Terzi, “Küre Dağları Milli parkı yetkilileri ile beraber kotalı avlanma için ilçemize gelen avcılara iyi avlar yaptırabilmek amacı ile Başakçay Köyü çevresinde keşif yapıyordum. Bir anda yavru karaca ve annesini gördüm. Onları korkutmamak için arabamı ileriye çektim ve yavru karca ile annesinin bulunduğu yere gelerek çekime başladım. Anne karacanın beni gördüğünü tahmin ediyorum çünkü bana doğru baktı. Aramızdaki mesafe yaklaşık 70 metre civarı idi ona zarar vermeyeceğimi anladığındanmı yoksa yavrusunun yürüyemeyeceği korkusu ile mi bilmiyorum kaçmadı. Annesi yeni doğduğu anlaşılan yavrusunu yalayarak temizlerken yavruda annesini emiyordu. Yaklaşık 3 dakika çekim yapmamın ardından ormanlık alana girerek kayboldular. Geçen ay görüntülediğim boz ayıdan sonra bu görüntüyüde yakaladığım için çok heyecanlandım ve mutlu oldum.” dedi.

Vatandaşlardan yabani hayvan yavrularını yakalayarak sevmemeleri konusunda uyaran Terzi, yavrulara insan kokusu sindiğinde anneleri tarafından terkedilmeleri sebebi ile ölümlerine yol açtığını belirtti.

Terzi ayrıca yabani hayvanların üreme dönemlerinde köylülerinde köpeklerine dikkat etmeleri gerektiğinini belirterek yoksa yavru karacaları telef ettiklerine dikkat çekti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ