Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Yeni kimlikler için başvurular devam ediyor

Yeni kimlikler için başvurular devam ediyor

Yılbaşında başlanan çipli kimlik kartı başvuruları nedeni ile Azdavay Nüfus Müdürlüğünde zaman zaman yoğunluklar yaşanıyor.

Çipli kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabiliyor. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmiyor.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilip, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştiriliyor, fotoğraf taranarak, biyometrik verileri alınıyor (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre veriliyor. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. KimliklePIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan makinalar (kiosklar) kullanarak değiştirebilecek.

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek. Kimlik kartını alan vatandaşların başvuru sırasında kendilerine verilen,içinde şifre olan zarflarla birlikte ilçe nüfus müdürlüklerine giderek şifreyi kimliklerdeki ciplere işletmesi gerekiyor.

Yaz mevsiminde ilçenin artan nüfusuna dikkat çeken İlçe Nüfus Müdürü Tahir Hüseyinkahyaoğlu  “Nufus Müdürlüğü olarak kıymetli Azdavay ‘lı hemserilerimizi yaz gelmeden bekleriz.Çünkü yazın daha yoğun olacak su an fazla beklemeden bas vurularını alabiliriz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ