Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Yaşlı çift yaz kış köylerini bırakamıyor

Yaşlı çift yaz kış köylerini bırakamıyor

Kastamonu’nun Azdavay ilçesi yaşayan yaşlı çift, yalnız olmalarına rağmen mahallelerinden ayrılamıyorlar.

Azdavay ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Zümrüt köyüne bağlı Ağrıt Mahallesinde yaz aylarında sekiz aile kalırken, kışın sadece Aliosman (76) ve Fati Kara (70) çifti yaşıyor. Yoğun kar yağışı ve sert geçen kışa rağmen evlerini terk etmeyen çift, kış boyunca yazın hazırladıkları yiyeceklerle hayatlarını sürdürüyorlar.

Aliosman Kara, yaptığı açıklamada, sağlıklarına iyi geldiği için köylerinden ayrılmadıklarını anlattı.

Çocuklarının yanlarında yaşamaları için İstanbul’a çağırdığını söyleyen Kara, “Çocuklar İstanbul’da yaşıyor. Temiz havasıyla doğasıyla burası çok güzel. Biz İstanbul’da çok sıkılırız, hasta oluruz.” dedi.

Yazları mahallede yaşayanlar olduğunu belirten Kara, “Yazları yaşamak için gelenler oluyor. Mahallede 8 hane oluyoruz. Kışın iklim şartları nedeniyle herkes gidiyor. Eşimle sadece biz kalıyoruz.” diye konuştu.

Kara, eşiyle birbirlerine yardım ettiklerini dile getirerek, “Eşim bacaklarından rahatsız olduğu için ağır işleri ben yapıyorum. Evin önündeki karı temizleme, odun taşıma gibi işleri ben yapıyorum. Temizliği ve yemeği eşimle birlikte yapıyoruz. Köyde kaldığımız sürece sağlığımızın daha iyi olacağına inanıyoruz. Daha önce hayvancılık yapıyorduk artık yaşlandık yapamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kışlık ihtiyaçlarını sonbahardan hazırladıklarını ifade eden Kara, “Kışın araç gelip gitmediği ve köyden ayrılamadığımız için hazırlıkları sonbahardan yapıyoruz. Onlarla hayatımızı sürdürüyoruz.” dedi.
Zümrüt Köyü Muhtarı Erdoğan Sarı da köy merkezinin mahalleye 3 kilometre olduğunu söyledi.

– Sekiz gün haber alınamadı

Köyde kışın çok sert geçtiğini anlatan Sarı, “Köyümüz Azdavay’ın en yüksek rakımlı yeri. Köyümüzde kar kalınlığı üç metreye kadar çıkabiliyor. Kar yağışının yoğun olduğu zamanlarda Aliosman amcanın mahallesine gidemiyoruz. Geçen senede yoğun kar yağışı sebebi ile kar kalınlığı 2 metreyi geçti ve yollar kapandı. Sekiz gün kendilerinden haber alamadık. Cep telefonlarının da şarj sorunu olmuş kendilerine telefondan da ulaşamadık. Azdavay’da veya İstanbul’da kalması için ikna etmeye uğraşıyoruz evinden ayrılmak istemiyor.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ