Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi ilk projede başarılı

Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi ilk projede başarılı

Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi yönetim kurulu adına açıklama yapan Ayten Kızıltan, ilk proje deneyimlerini 2012 yılında  içişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Güvenli Yarınlar İçin Mutlu Sağlıklı Kadınlar ve Çocuklar Projesi ile yaşadığını belirtti.

Kızıltan yaptığı açıklamada ;” Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi ilk proje deneyimini 2012 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Güvenli Yarınlar İçin Mutlu Sağlıklı Kadınlar ve Çocuklar Projesi ile yaşamıştır.Bu projede Derneğe Kastamonu belediye Başkanlığı ortak olmuştur.  Proje kapsamında 667 kadına kadın insan hakları, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet, koruyucu sağlık hizmetleri, aile hekimliği konularında bilgilendirme yapılmış,404 kadın KETEM’de tetkiklerden geçirilmiş, ileri tetkik ve tedavi gerektiren 50 kadın hastanelere yönlendirilmiş ve tedavilerine yardımcı olunmuştur.

Projede ayrıca Yatılı Bölge Okullarında öğrenimlerine devam eden 873 birinci sınıf ve anasınıfı öğrencisinin göz muayeneleri yaptırılmış, göz rahatsızlığı tespit edilen 100 çocuğun tedavileri sağlanmıştır.

İkinci proje olan “Güvenli Yarınlar Eğitimli Sağlıklı ve Mutlu Kadınların Elinde” projesi 2014 yılında gerçekleştirilmiştir. Projede Kastamonu Belediyesi proje ortağı olarak yer almıştır. Proje kapsamında Kastamonu İlinde ortaöğretim ve yüksek öğretim yurtlarında kalan genç kızlara toplumsal cinsiyet eşitliği, üreme sağlığı v.b. konularında  1300  genç kıza ulaşılarak eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiştir.

Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi tarafından yürütülen ve sonuna gelinen “Annelerle Yeni Ümitler Yeni Hayatlar “ projesinde   Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ortak olarak yer almaktadır. Proje İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı tarafından desteklenmektedir.

Bu projede Kastamonu Merkezinde, İhsangazi, Azdavay, İnebolu ve Doğanyurt İlçelerinde çalışmalar yürütülmüştür. Üç ayaklı olan Annelerle Yeni Ümitler Yeni Hayatlar projesinin ilk ayağını;

– Engelli çocuğu bulunan ailelerin psiko-sosyal açıdan ve sağlık bilgisi açısında desteklenmesi, ilçelerde eğitim ve rehabilitasyon hizmetinden yararlanamamış çocukların bu hizmetlere proje süresince ve sonrasında erişiminin sağlanması oluşturmuştur .Bu süreçte İlimizde bulunan Özel Eğitim Merkezi tarafından çocukların özel eğitim almaları sağlanmış ,çocukların eğitim aldığı günlerde aileler ile Kastamonu ilinde birçok sosyal organizasyon yapılmıştır. Aileler alışveriş yapma, restorana  gitme gibi faaliyetlerde bulunmuşlar ,ailelerin sağlık merkezlerinde bedensel ve ruhsal sağlık kontrolleri ve tedavileri yaptırılmıştır.

– Projenin diğer bir çalışma alanı  Ergenlik Döneminde çocuğu bulunan ailelerin bilinçlendirilmesi ve çocukların ihmal ve istismardan korunmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle  özellikle erken evlilik vakalarının sıkça görüldüğü İnebolu ve Doğanyurt ilçelerinde ailelere yönelik bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Ergenlik döneminde çocuğu bulunan annelerin bilinçlendirilmesi, sorun çözme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

–  Projede ayrıca Kastamonu’da ilk defa yapılan  Alzheimerli hasta yakınlarına yönelik  motivasyon ve bilgilendirme çalışmaları yer almıştır. Yedi toplantıdan oluşan çalışmada Alzheimerli yakınına bakım hizmeti veren kişilerin bilgi ve hasta bakımına yönelik becerilerinin geliştirilmesi, hasta yakınlarının sosyal ve psikolojik açıdan desteklenmesi sağlanmıştır. Alzheimerlı yakınına bakım veren kişilere grup çalışmaları yapılarak  birbirleri ile sorun olarak gördükleri durumları paylaşmaları, yaşadıklarını ifade edebilme fırsatları yaratılmıştır. Azheimer  ile ilgili son eğitim çalışması İlimiz Huzurevinde yaşlılara bakım hizmeti veren personellere yönelik yapılmış olup; Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Kastamonu Huzurevinde çalışan personellere Alzheimerlı hastaların tıbbi bakımı, psikolojik ve sosyal açıdan hastalara yaklaşım modelleri hakkında bilgiler verilmiştir.

– Alzhimerlı hastaların yakınları ile yaklaşık 10 ay süresince yapılan çalışmalar sonucunda  hastalara bakım veren kişilerin en büyük ihtiyacının ilimizde kurulacak gündüzlü bir yaşlı bakım merkezi olduğu belirlenmiştir. Hem yaşlıların sosyal yaşam içerisinde kalabilmesi hem de yaşlı yakınlarının gündüzlü hizmet alabilecekleri böyle bir merkezin kurulmasının Türkiye de en çok yaşlı nüfusa sahip olan 2. İl olan Kastamonu’da gelecek yıllarda yaşlılara sunulacak hizmetlerin bugünden planlanması için büyük önem taşıdığı düşünülmektedir. Proje sonunda yaşlı yakınlarının isteği gündüzlü kreş tarzı hizmet alabilecekleri bir merkez kurulması, gündüzleri yaşlıların ihtiyaç duydukları zamanlarda  bu merkezde arkadaş ortamında vakit geçirmeleri ve eğlenmelerinin sağlanmasıdır. Yaşlı yakınlarının bu talebi üzerine   Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ’a yaşlı yakınlarının bu talebi iletilmiş, yapılacak fizibilite çalışmaları sonrasında merkezin kurulması için birlikte yapılacak çalışmaların planlanması konusunda görüş birliğine varılmıştır.

-Projemizin son faaliyeti olan kermesimiz 19.11.2017 tarihinde Kastamonu Belediyesi  yanında açılacak olan çadırda gerçekleştirilecektir.

-Projemizin gerçekleştirilmesinde Derneğimize yardımcı olan başta Kastamonu Valiliği ve Milletvekilimiz Sayın Hakkın KÖYLÜ’ye, Kastamonu Belediye Başkanlığına, proje ortağımız olan Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, projemizin gerçekleşmesinde katkı sağlayan  İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Sağlık Müdürlüğüne, Halk Sağlığı Müdürlüğüne  ,Doğanyurt ve İhsangazi İlçeleri Kaymakamları, Belediye Başkanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine, Projemizin hayata geçmesinde emeği olan Anadolu Kalkınma Vakfına ,Nevzat BİRGEN Mali Müşavirlik Bürosuna ,İlimizde bulunan Özel Eğitim Merkezlerimize, Projemizde  çalışan eğitimcilerimize ve Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi Yönetim Kuruluna ve üyelerine teşekkür ederiz

Türk Anneler Derneği Kastamonu Şubesi Kastamonu İlinin yerelde sosyal gelişiminin sağlanması ve risk grubunda yer alan kadın, çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin desteklenmesi amacıyla proje yapmaya devam edecektir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ