Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Sürdürülebilir kırsal turizmde yeni dönem

Sürdürülebilir kırsal turizmde yeni dönem

Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Programı, çalışmalarını Türkiye’de yaygınlaştırmak için yürüttüğü projeyi tamamladı.

Tüm Karadeniz ülkelerinde sürdürülebilir kırsal turizmin geliştirilmesi için bir ekoturizm ağı oluşturmayı amaçlayan Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Programı’nı Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’e taşımayı hedefleyen projenin kapanış töreni ulusal ofis merkezi olan Pınarbaşı ’nda gerçekleştirildi.

Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Programı, çalışmalarını Ukrayna ve Gürcistan’la birlikte Türkiye’de de genişletmek ve devamlılığını sağlamak için yürüttüğü Sivil Toplum Diyaloğu Program destekli projesini, ulusal ofis merkezi olarak kullanılan ve Küre Dağları Ekoturizm Derneği yönetim binası olan eski İnönü ilkokulunda (Horma) Pınarbaşı’nda düzenlenen bir kapanış etkinliği ile tamamladı.

Proje çerçevesinde programın Türkiye ulusal ofisi Pınarbaşı ilçesinde kuruldu, sürdürülebilir kırsal turizm alanında çalışan yerel ve bölgesel paydaşlara eğitimler verildi, deneyim paylaşımı çalışmaları gerçekleştirildi, uluslararası standartlara uygun program kriterleri Türkiye’ye uyarlandı ve programın Türkiye’deki çalışmaları için uzun vadeli bir yol haritası oluşturuldu.

-Kırsal Turizm İçin Yeni Bir Yol
Programın Türkiye Ulusal Ofisi’ni yürüten ve aynı zamanda projede lider kuruluş olarak yer alan Küre Dağları Ekoturizm Derneği adına kapanış töreninde konuşan Dr. İsmail Menteş, Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Programı’nın Karadeniz Bölgesi’ndeki sürdürülebilir turizm uygulamaları için yeni bir yol açtığını ifade etti ve programın pilot uygulama noktalarından olan Pınarbaşı-Azdavay bölgesinden başlayarak giderek genişleyen bir çerçevede program kriterlerine uygun uygulamaları hayata geçireceklerini vurguladı.

Proje çalışmaları boyunca Ukrayna’dan ve Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nden başarılı örnekleri tanıtmak ve yaygınlaştırmak için de çaba harcadıklarını aktaran Menteş, bunun ileriye dönük yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde yeni işbirliklerinin de yolunu açacağına inandıklarını kaydetti.

-Program Çalışmaları Devam Edecek
Kapanış törenine Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Programı’nın lider kuruluşu ve proje ortağı Sustainable Rural Development International (SRDI) adına katılan Nataliya Tkachenko, projenin başarıyla tamamlandığını ve bundan sonraki süreçte uygulamaların yine katılımcı bir anlayışla ve işbirliği içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin doğal ve kültürel değerlerinin sürdürülebilir kırsal turizm için çok büyük bir potansiyel sunduğunu söyleyen Tkachenko, bugüne kadar yerel ve bölgesel paydaşlardan gördükleri ilgi ve destekten çok mutlu olduklarını ve mevcut potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmek için programın çalışmalarına devam edeceğini aktardı.
Kapanış törenine proje iştirakçisi ve ortakları yansıra Ukrayna ve Gürcistan dan turizmciler katıldı.
Kapanış etkinliğine proje sürecinde tüm çalışmalar katılım sağlayan tesisler olarak
Sarımeşe Otel adına Halil Sarımeşe, Pınar Oba Tesisleri adına Metin Keskin, Yanıkali Konağı adına Müzeyyen Çolakoğlu, Valla Gözleme Evi adına Erol Sansar, Ekospa merkezi adına Ali Subaşı, Köylüm Mantı Evi adına Aydın Gündoğdu ve Ankara, İstanbul, Kastamonu,Azdavay ve Pınarbaşı ilçesinden çok sayıda vatandaş katıldı.

Kapanış töreninde düzenlenen Küre Dağları’nın Renkleri fotoğraf sergisi ve 10 dakikalık video film gösterisi katılımcıların yoğun ilgi odağı oldu. Kapanış etkinliği proje sürecinde eğitim alan katılımcılara belgelerinin verilmesi ile son buldu.

Sürdürülebilir kırsal turizmde yeni dönem

Sürdürülebilir kırsal turizmde yeni dönem

Sürdürülebilir kırsal turizmde yeni dönem

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ