Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Sepetçiliğin yok olmasını istemiyor

Sepetçiliğin yok olmasını istemiyor

Azdavay ilçesinde baba mesleği sepetçiliği sürdüren 75 yaşındaki Yaşar Torun, mesleğini genç kuşaklara aktarmayı arzu ediyor.

Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sepetçilik yapan babasının yanında mesleği çocukluğunda öğrendiğini söyledi. 25 yaşında ilçeden ayrılarak İstanbul’a göç ettiğini anlatan Torun, uzun yıllar tekstil sektöründe çalıştıktan sonra 10 yıl önce emekli olduğunu ve eşiyle memleketine döndüğünü söyledi.

Memleketinde baba mesleği sepetçiliği yapmaya başladığını aktaran Torun, “Boş vakitlerimi değerlendirmek ve aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla baba mesleğine başladım. Ülke ekonomisine başka türlü faydası olmayan söğüt dallarını toplayıp sepet örüyorum. Hem baba mesleğimi yaşatıyorum hem ekonomiye katkı sunuyorum.” dedi.

Evinde üretim yaptığını, ürettikçe mutlu olduğunu dile getiren Torun, az olsa da kazancının kendisine yettiğini ifade etti.

Mesleği genç kuşaklara aktarmak istediğini vurgulayan Torun, ancak tüm çabalarına rağmen ilçede bu işi sadece kendisinin yaptığına işaret etti. Torun, “Halk Eğitim Müdürlüğünde açılan sepetçilik kursunda eğitim verdim. Burada çok sayıda öğrenci yetiştirdim ama gençler gelirin az olması nedeniyle bu işi yapmıyor. Büyükşehirlere göç ediyor.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ