Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

‘’Pınarbaşı Kara Çorba’’ Tescillendi

‘’Pınarbaşı Kara Çorba’’ Tescillendi

Pınarbaşı Kaymakamlığı tarafından Kara Çorbanın coğrafi işaret olarak tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvuru sonucu ‘Pınarbaşı Kara Çorba’ coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

Pınarbaşı Kaymakamı Nebi Çanga,”Pınarbaşı ilçesi kanyonlarıyla, mağaralarıyla, şelaleleriyle eşsiz bir doğaya sahip olmakla birlikte zengin bir mutfak kültürüne de sahiptir. Pınarbaşı ilçesinin eşsiz lezzetlerinden biri de kara çorbadır. Türkiye’nin başka hiçbir yerinde tatma imkanı bulamayacağınız kara çorba’yı tatmak için Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine gelmek durumundasınız. Yörede endemik olarak yetişen kızamık bitkisinin meyvelerinden yapılan, vitamin deposu ve şifa kaynağı bir çeşit tavuk çorbası olan Kara Çorbayı korumak ve bu eşsiz lezzeti herkese tanıtmak için yaptığımız başvurunun olumlu sonuçlanmasından son derece mutluyuz”dedi.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz yaptığı açıklamada, Yıllardır yörede tüketilmekte olan kara çorbanın ilçeleri adına tescil edilmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti. Coğrafi işaret alınmasının turizm açısından da önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Kara çorbanın gelecek nesillere aktarılması için bu tescil çok önemlidir. Pınarbaşı Belediyesi olarak katıldığımız İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde düzenlenen fuarlarda ziyaretcilerimize kara çorba ikram ederek tanıtımına katkı yapıyoruz. Yapımı zor olan yöremize özgü çorbamızı her gün pişirerek iş yerinde bulunduran Aydın beye teşekkür ediyorum. Misafirlerimizden çorbamızın soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi geldiğini duymak bizi mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

İlçede bulunan iş yerinde yaz kış devamlı kara çorba yaparak satan Aydın Gündoğdu patentin alınmasından çok mutlu olduğunu söyleyerek Pınarbaşı Kaymakamı ve Belediye Başkanına teşekkür etti. Çorbayı ilk gören misafirlerin renginden dolayı önce yemek istemediklerini belirten Gündoğdu;”Böyle durumlarda ikram olarak masaya bir tabak çorba koyuyorum,bir sefer tadan misafirlerimiz beğenerek tekrar istiyorlar. Kaymakamımız kızamık bitkisinin kullanımı hakkında yapılan bir araştırmayı bizimle paylaştı. Araştırmaya göre kızamık Çin’de çay ve geleneksel tıpta, İranda ise pilava katılmak sureti ile kullanılıyormuş. Aynı araştırmada kızamık bitkisinde bol miktarda bulunan C vitemininin antioksidan etkisi yanında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi geldiği belirtiliyor.”dedi.

İş yerinde yöresel giysileri ile Kara çorba pişiren Mürivet Civelek ise çorbanın ana maddesinin yörede doğal olarak yetişen kızamık bitkisi olduğunu ifade etti.Civelek,”Kızamık bitkisini doğadan toplayarak kaynatıyoruz ve kızamık ekşisi yapıyoruz. Çorbamızı tavuk çorbası yapar gibi kaynatıyoruz bir süre sonra tavuk parçalarını alıyoruz ve ekşimizi ve unumuzu katıyor tekrar kaynatıyoruz. Çorbamız piştiğinde tavuk parçalarını çorbamıza ekliyoruz. Servise hazır olan çorbamızın üzerine tereyağı dökerek servis ediyoruz” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ