Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Oruç tutmak zararlıdır

Erdal Arslan

Erdal Arslan

18. yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp Paşa’nın gazelinde yer alan bu mısra-i berceste, Mısır Beylerbeyliği sırasındaki tecrübelerini yansıtır.
“Meyan-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun
Şecaat arzederken merd-i kıptî sirkatin söyler”
Günümüz Türkçesiyle karşılığı bu dizelerin şu şekilde:
Mayası bozuk olanlar, söz esnasında farkında olmadan kabahatlarini ima ederler. Nitekim Kıptî beyi de, kahramanlığını anlatmak için hırsızlıklarını örnek verir.

Dilimiz, dil tarihimiz ve edebiyatımızın sayısız ustası tarafından inşa edilen, her bir devirde yeni bir zenginlik ve derinlik kazanan edebi sandığımızdaki nice elmastan birisidir bu vecize. Vecize diyorum, çünkü söyleyeni bellidir!

Bunun gibi daha nice atasözlerimiz, deyimlerimiz, vecizelerimiz var yazar ve şairlerimizin ceplerinde taşıdığı, yüreklerinde sakladığı, yeri gelince er meydanına saldığı…

Müslüman mahallesinde salyangoz ticareti yapanlardan, dinime sövenin Müslüman bile olmayışına; kiminin Mekke’de kiminin Tekke’de kiminin de birbirini dakkada bulmasına varana kadar hayatımızın her anında atasözlerimiz, deyimlerimiz, vecizelerimiz cankurtaran vazifesi deruhte ediyor vesselam. Yolumuzu ışıtan dil varlığımız onlar.

Bir de ruhumuzu, hayatımızı ve ebedi dünyamızı aydınlatan ışıklarımız var; Kuran-ı Kerim gibi, Fahr-i Kainat gibi, erenler gibi, gönüllere girenler gibi…

İlk emri “Oku” dur mesela Yüce Kitabımızın. Bu emir Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) nezdinde tüm Müslümanlara verilen bir emirdir, anlayana!

Ve “İlim Çin’de de olsa alınız!” der Fahr-i Kainat Efendimiz. Günümüzde bu sınırı biraz daha öteye taşımak zaruri hale geldi bir takım bilim (!) insanımız için. İlim Japonya’da da olsa alınız diyeceğiz artık!

Japonya demişken; Yoshinori Ohsumi adındaki bir bilim insanını hatırlasa yeter, Japonyaya kadar gitmesi elzem olan bizim (!) tabiplerimiz! Kim mi Ohsumi? 2018 Yılı Nobel Tıp Ödülü verilen kişi. Niye verilmiş ödül? Hücrelerin kendilerini arındırmaları ve yenilemeleri üzerine yaptığı araştırmalar sebebiyle. Yani “OTOFAJİ”.

Otofaji, vücudun geri dönüştürme mekanizması gibi işleyerek bozulan hücrelerin bulunmasına ve bu hücrelerden ayrıştırılan yararlı kısımlardan enerji elde edilerek yeni hücrelerin yaratılmasına yarıyor.

Çok mu bilimsel ve teknik terim içerdiğini düşünüyorsunuz yazdıklarımın. Bizim anlayacağımız şekilde söyleyeyim o zaman: ORUÇ TUTMAK! Yanlış okumadınız, Japon bilim insanı oruç tutmanın tıbbi faydalarını ortaya koyduğu için Nobel Tıp Ödülü dalında zirveye oturuyor!
Türkiye’den bir doktor da “Orucun, normal biyoritmi ve sağlıklı beslenme döngüsünü bozacağı” açıklamasında bulunuyor.
İlim Japonya’da da olsa alınız muhterem! N’olur alınız!

ERDAL ARSLAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ