Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

NİNEMİN MÜDÜR LAKABI

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Ninem,ciddi tavırlı idi.Onun için ona komşular MÜDÜR diyorlardı.
Babam İzmir’de kaza ile rahmetli olunca,(1942)yetim kalan biz altı kardeşin bakımı dul anamla,dul nineme kalmıştı.Babamı hatırlayamıyorum. Köyümüz (Azdavay-Kayabaşı) CAMİ yoktu. Ağzı dualı bilinen (çantadan yetişme) imanlı ve ihlaslılar çoktu. Guzum, Ramazanda imamlık ve 6-7 yaş üzerilere Allahın kelamını öğretirdi. Sonradan Hafız Mehmet Efendi Bu gün,60 yaş üzeri olan bizlerin dini bilgileri,onların emanetidir.Komşular gibi bizim Aile de hayvancılık yaparak ve tahıl ekerek geçinirdi..Yakın ve uzak köylere manda,inek ve en az on koyun veya keçi vererek ortakçılık ,(verilen hayvan demirbaş,doğan yavrular ortak) yaparlardı. Yıl sonu ortakçı eşeğine sardığı bir teneke tereyağı ile gelir.Sattığım erkek malağın yarı parasını getirdim derdi.Bu ve buna benzer ortaklıklar kagıt üzerinde değil.İnanç üzeri olurdu. Şimdi sözüne sadık,ahde vefa eden (VAR MI) bilmem.
Ninem dahil Köyün tüm aile yaşlıları,çocukların köy terbiyesi ile yetişmesine çok dikkat eden, Osmanlı kadınlardı. Ninem Bizi komşuya gönderip döndüğümüzde, ağzımızı koklamak için yüzüne doğru bizi döndürerek (HÖH de) derdi. Dediğini saygı ve korku ile yapardık. Gayesi, gittiğimiz yerden (yemek, meyve, bunun gibi bir yiyecek) yiyip yemediğimizi (KOKU) ile kontrol etmekti (orada bir şey yemişsiniz) diye acımasızca döverdi. Halk arasında bir deyim vardır.(Dul karı büyüttüğü) diye. Ninem, bu cümleyi duymamak,komşularda çocuklarını Anadolu terbiyesi ile yetiştirmek için baskı altında tutuğunu,çok sonraları anladık.
Meslek Okulunu İst. Selimiye de okudum.O yıllar(1957) Cumartesi öğleden sonra tatildi. Arkadaşlarla Harem den arabalı vapuru ile Emin Önüne geçer YENİ CAMİ kemerinden geçip Tahta Kale’yi takiben Kapalı Çarşıyı gezerdik. Dönüşümüz, Mısır Çarşısını da seyirden sonra, arabalıya ulaşırdık.
Dışta ki 27 basamaklı merdivenlerinden çıkılıp CAMİYE girilirdi. Yaz günü Merdivenin bir üst basamağına şapkasını koyup uyuyanlar epeyce çoktu. Çeketinin alt kanadı açılıp, cebinde ki cüzdan görülüp duran uyuyanlara. Gülerek bakıp geçilirdi. Biz gençler,Elinde yükü olan yaşlı kadın ve erkeklerin file ve sepetlerini alıp kapılarına kadar taşırdık. Kimse bizden şüphelenmez. Dualar eder.Para vermek isterler.Almazdık. Bu hareketimiz Yetişme ve Anadolu aile terbiyesi gereği olduğuna inanılırdı. 40 yıldır oralardan geçmiyorum. cüzdanını hala gösterip yatan veya oralardan rahat ve korkusuz geçen var mı?Bilmem.

Temmuz 2013 Fehmi NALBANT.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ