Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

MEHMET AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

Erdal Arslan

Erdal Arslan

Bugün İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün bir asıra bir yıl kalasını kutluyoruz…
Türkiye’nin dört bir yanında binlerce okulda ve salonda binlerce etkinlikle bu anlamlı günü kutluyoruz.
Garp Cephesi Kumandanı İsmet (İnönü) Paşa’nın milli heyecanı koruyacak, milli azim ve imanı besleyecek, zinde tutacak bir marşın yazılmasını, Maarif Vekili Dr. Rıza (Nur) Bey’e ordu adına teklifi ile İstiklal Marşı yolculuğunun ilk adımı atıldı.
Ardından Maarif Vekaletinde bu teklif değerlendirildi ve bir yarışma tertibine karar verildi. İsmet Bey’in teklifi o kadar önemsendi ki yarışmanın ödülü de dudak uçuklatacak kadar büyük oldu, tam 500 lira. O dönemde bu parayla İstanbul’un en lüks semtlerinde rahatlıkla büyükçe bir konak almanız mümkündü. Varın bugünkü alım gücünü siz hesap edin.
İstiklal Marşı Yarışması ilanı Anadolu’nun dört bir tarafındaki gazetelerde yayınlanarak duyuruldu. Yarışma ilanı gazetelerin sütunlarından şairlere göz kırparken Mehmet Akif de Kastamonu’da Milli Mücadele için propaganda çalışmaları yapıyordu. Akif’in şiirlerini yayınlayan Açıksöz Gazetesi de peyderpey bu ilanları yayınlayan gazetelerden birisiydi.
Maddiyata, dünyalığa ezelden beridir küs olan ve aralarındaki husumet sebebiyle dünyalık makam, mevki ve refahla aynı ortamda bulunmayan Akif, 500 liralık ödülün ördüğü koca duvarın ardındaki İstiklal Marşı’na, ve ardına ilave edilen “…. Yarışması” olgusuna soğuk kaldı!
Nihayetinde yarışmaya tam 724 şiir katıldı. Ama komisyonun ruhuna dokunan, gönlünü çelen, duygularını şaha kaldıran bir tane bile eser seçilemedi!
Anlaşıldı ki bir milletin şiirini o milletin Şair-i Muazzama’sından başkası kaleme alamaz!
Akif ile İstiklal Marşı arasındaki ödül ve yarışma duvarı kaldırılarak marşı yazmaya razı edilmesi, bir milletin topyekün ve ortak ruhunu kaleme döken bedie-i nefisenin (Açıksöz Gazetesinin 21 Şubat 1921 tarihli nüshasındaki ifadedir.) doğuşuna vesile oldu!
Akif, üstünde paltosu, cebinde palto alacak parası yokken, İstiklal Marşı için ödül almadı! Ve Akif, İstiklal Marşı YARIŞMASINA KATILMADI! O İstiklal Marşı’nı yazdı ve Meclise teslim etti.
Mehmet Akif’in uykusunu bölen ilhamın Tacettin Dergahı’nın duvarında kömür karasıyla destana döndüğü İstiklal Marşı, ilk olarak Ankara’da Hakimiyet-i Milliye ve Sebilürreşad’ın sayfalarını onurlandırdı. Ankara dışında ilk kez ise 21 Şubat 1921 tarihinde Kastamonu Açıksöz Gazetesinin ilk sayfasından buluştu Anadolu halkıyla. Ve 12 Mart 1921 günü TBMM’de resmen Milli Marşımız oldu.
İstiklal Marşı’nın resmen Milli Marş oluşunun bir asıra bir yıl kalasını kutladığımız şu günde, Kastamonu Nasrullah Camii’ndeki vaaz kürsüsünden okunmasını arzu ederdi gönül. Akif’in Kastamonu’da ikamet ettiği konaklardan birisinde ya da günümüze ulaşamayan Olukbaşı mevkiindeki konağın yeniden inşa edilmiş benzerinde oluşturulan Mehmet Akif Anı Müzesi’nde Açıksöz Gazetesi’nin 21 Şubat 1921 tarihli nüshasının tıpkı basımının dağıtıldığı bir etkinlikte bulunmak arzu ederdi.
Umutları yüzüncü yıla taşıyarak İstiklal Marşı’nın kabulünün doksan dokuzuncu yıldönümü kutlu, Şair-i Muazzama’nın ruhu şad olsun!

ERDAL ARSLAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ