Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Kuşak ve Önlük Dokumacılığı Zor Günler Yaşıyor

Kuşak ve Önlük Dokumacılığı Zor Günler Yaşıyor

Azdavay ilçesindeki bayanlar tarafından halen kullanılmakta olan yöresel giysilerin parçası olan, evlerdeki tezgahlarda dokunan kuşak ve önlüğün geleceği tehlikede. Köylerde bayanlar tarafından evlerindeki tezgahlarda dokunmakta olan kuşakların fabrika kuşaklarına nazaran daha kaliteli olduğundan dolayı tercih edildiğini söyleyen yöresel giysi satıcısı Ali Metin Aydın “Köylerimizdeki bayanların günlük yaşamlarında kullandığı,Dünya folklor literatüründede ‘Folklorik Kıyafet’ olarak kabul edilen ve folklor ekiplerincede giyilen Azdavay yöresel giysilerimizin parçası olan kuşak ve önlük eskilerden beri köylerimizde bayanlar tarafından tezgahlarda dokunuyor. Dokuma işini yapan bayanların bir çoğu yaşlandıklarından dolayı artık dokuma yapamıyor veya çok az yapabiliyorlar. Bu yüzden fabrika ürünleri bulunduruyoruz.Bu ürünleride çok az satılıyor” diye konuştu.
İlçedeki diğer yöresel giysi satıcısı Şerafettin Eken ise Azdavay yöresel giysisinin entari, önlük, delme, şerit, yazma, paçalı don, tekke ve kuşakdan oluşduğunu ifade ederek vatandaşlarca tercih edilen yerli dokuma kuşak ve önlük bulamamaktan yakındı. Eken, “Asırlardır yöremizdeki bayanların kullandığı yöresel giysilerimizin parçası olan kuşak ve önlük dokuyan bayanların sayısı azaldığından yerli ürün bulamıyoruz. Gençlerin mesleği öğrenebilmeleri için kuşak ve önlük dokuma kursları açılmasını bekliyoruz. Yoksa bu meslekler tarihe gömülecek” dedi.
Köyünde dokuma tezgahı bulunan Azdavay Muhtarlar Derneği Başkanı ve Sabuncular Köyü Muhtarı Şerafettin Değirmenci, eskiden köylerde dokuma işi yapan bayan sayısının daha fazla olduğuna söyleyerek,”Şu anda Azdavay köyleri arasında 2 önlük ve 3 kuşak dokuma tezgahı ile en fazla dokuma işi köyümüzde yapılmaktadır. İlçe köylerimizin genelinde olduğu gibi köyümüzdede genç sayısı az olduğundan dolayı bu tezgahlarda çalışan bayanlarda yaşlılardan oluşuyor ve bu işi günlük işlerine ek olarak ancak boş zamanlarında yapıyorlar.Bu yüzden dokunan ürünler ilçe geneline yeterli gelmiyor” ifadelerini kullandı.
Önlük Dokuması yapan İsmet Değirmenci ve kuşak dokuması yapan Firdevs Tulumoğlu ise emeklerinin karşılığını alamamatan şikayet ederek dokuma işinden başka işe bakmasalar bile önlüğün bir günde kuşağın ise bir hafta gibi bir sürede dokunduğunu söylediler.
Kuşak ve önlük dokuma kursları konusunda açıklama yapan Azdavay Halk Eğitim Merkezi Müdürü Murat Şimşek, kurs açılması için alt limit olan en az 12 vatandaşın müracatı halinde kursları açabileceklerini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ