Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

KÖYDE BAYRAMLAŞMA

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Dini Bayramlar, toplumsal sevincin yaşandığı önemli günlerdir.Geçmişte Müslüman kavim ve devletlerde,çeşitli usul ve adetlerde kutlanması üzere Fatih Sultan Mehmet Han. yayınladığı fermanla, Dini Bayramların tek usulle kutlanılmasını sağlamıştır. Bu buyruğun, Müslüman ülkelerde günümüze kadar devam ettiği İslam Tarihi eserlerinde geçmektedir.
1960 yıllara kadar Kayabaşı,Evlek,Maksut köylerinde camii yoktu.Hatta zümrüt ve Mehmet Çelebinin bazı mahalleleri, Çevrenin tek Camii Kırmacı (Cuma yanı) camisinde Cuma ve bayram namazlarını kalabalık cemaatlerle kılarlardı. Bu camii, 1850 yıllarında İFTERE camisi adı altında, ibadete açıldığı söylenmekte ise de bunu,kapısı üzerine çakılı olan tahta levhada ki tarihte teyit etmektedir. Çocukluğumda,yaşlıların –iftereye cumaya gidiyoruz dediklerini, sayın Mehmet Güneş hatırlatmasa,ben de unutmuştum.
1940-55 yıllarında Emin Efendi. (1955-65) Karaçam imamlığında, sonra ki yıllarda da Devletin tayin ettiği imamlarla saf tutulurdu. Son 30-40 senedir.Gurbete, özenti ve ekonomik sebeplerle köyler boşalınca,Camilerde ne imam ne de cemaat kaldı.Boşalan Camiiler, köyde kalan bir kaç ihtiyar ve Köy Derneklerinin himayesinde ayakta kalmaya çalışmaktadırlar.
Eskiden dini bayramlarda,Bayram namazından çıkanlar,yaş sırasına göre dizilir. Uzatılan eller,orta yaşlılar,gençler ve çocuklarca sıra ile öpülerek bayramlaşılmış olunurdu. Geneli elma pekmezi ile tatlandırılan helvaların yenmesinden sonra, kariyeler (köyler) taraflarına,Bayramın hangi mahalleden başlanacağını yüksek sesle duyurur. İlanı duyan mahalleli kurbanlarını kesmek ve gerekli hazırlık için mahalleye koşarlardı. Kariyemiz de ilk bayram Kızılca su da olur. Yemekten sonra misafirler, Çırak ve Çelep Mahallelilerce ikindi yemeğine davet edilirdi.2.ci gün iki Güneyde, 3.cü gün Kayabaşı- Kepçe mahallerinde yenilip içilir.İkindiden sonra meydana toplanan gençler,bildir bir-uzun eşek-güreş gibi oyunlar oynar. Yaşlılarda heyecanla takip eder alkışlarlardı. Akşam köy odasında,tavuk ve horozuna iddialı (Yüzük Oyunu)oynanırdı. 4.cü gün Nalbantoğlu ve Sama Mahallerinde bayram sonlanırdı.
Mezarlık ziyaretleri, arife günü geçmişten gelen adetler gereği yapılırdı.
Kurbanlar ilk gün hariç ikindi den sonra tekbirlerle kesilir. Parçalanıp doğrandıktan sonra hanımlarca, çeşitli lezzet bereketi olarak hazırlanıp,gençlerce, bayram yerinde kurulan sofralara taşınırdı.Sofralara, yaş sırasına göre- buyur- edilir.Dualar eşliğinde ele şimşir kaşıklar alınır. Sofraya önce kalaylı derin kirpikli tasla çorba gelir.sıra ile geniş yayvan ve kalaylı sahanla kurban eti konur. İsteyen serme ekmeğine eti sarıp yer.arzu eden kaşığı ile su ve eti beraber ağzına taşırdı. Üst üste tereyağı ile yağlanan 6-7 açma ekmek üzerine mahalli usuller gereği konulan kavurmalar aynı miktar yağlı ekmekle örtülür.Çevrilerek meşe odunu (koru) ateşinde pişirilip kıp kırmızı görünümlü,adeta -ye beni- diyen böreği,sofrada kiler baş, işaret ve orta parmakları ile yaptıkları üçgeni daldırıp yerlerdi. Yanına konulan iki üç tabak elma hoşafına uzanan 8-10 kaşık sesi ve boğaz homurtusundan başka ses duyulmazdı. Yapılan duaya (Amin) den sonra boşalan sofralar yeni misafirlerle tekrar dolardı.
Köyümüz 9 mahalleden oluşur. Erkekler mahallenin köy odalarında ağırlanırken, kadınlar ve çocuklar bayram olan mahallelerde mevcut evlerin tamamına uğrayarak,konulan sofralarda yapılan ikramlarla nasiplenirlerdi.Bu ev ziyaretlerinin, kadınlarla çocuklara uğur ve sağlık getireceğine inanılırdı.

Temmuz 2013

Fehmi NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ