Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

KÖPRÜ ve KÖYÜMÜZ

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

(Kastamonu-Azdavay-Kayabaşı-Nalbantoğlu Mh.) Koca Çay (Devrekani çayı) ile Mehmet Çelebi taraflarından gelen Hire Çayın birleştiği üçgen içindedir.
Devrekani Çayı üzerine kurulan Köprü (1450 ortaları), Cinivirizlilerce yapıldığını mahallemiz yaşlıları Ferik karı, Dölü emmim, Necibe, Fizula ve 1972 de 102 yaşında ölen Ninemde söylerdi. Nerede tarihi bir eser görülse (Cinivirizlilerden kalma) denirdi. Genova İtalya da bir kıyı şehri olup. Genova adı, bizim köye gelene kadar CİNİVİRİZLİ’ler olmuş.
Geçimleri deniz ticaretine bağlı olan bu gezginler. 1400 yıllarında Amasra’yı alırlar. Zarı Pazarı(Pınarbaşı) üzeri Cide’ye ulaşmak isterler. En dar Sama kayası ile Kaya arkası kayası arasına, taban ayaklarını horasandan yaparak ardıçtan kurdukları köprü ile iki yakayı birleştirip, Köprüye kadar olan dik kayaları yararak geçişi sağlanır. Yerleşik halkın UluKöprü olarak adlandırdığı bu eser,zamanla tamir edilmişse de yaklaşık 600 yıl hizmet verdikten sonra 1980 li yıllarda son taban ardıcında çürüyüp düşmesi ile gönüllerde ki tarihe kazınmıştır.
Mahallemiz Zarı Pazarı-Eflani yol güzergahındadır. Şarabanı (Şen Pazar) köylerin den (mevsimine göre) katırlara yükledikleri bahçe ürünlerini Zarı pazarına ulaştırmak için Kumluk civarına (yıllar evvel) yapılan ağaç köprüden geçer. Yazın dağlarda, kış geceleri ise köy odamızda misafir edilirlerdi. Sabah namazını eda ettikten sonra yatakları toplar. Kirli kap-kaşıgı BENT’te yıkar. Ahırda ki katırların altını da çalı süpürgesi ile süpürüp,giderlerdi.
İki çay arasından doğuya(Yalı Gerişi)ne doğru uzayıp giden engebeli arazilerde her komşunun tarlası varsa da, çayların karşı yakalarında, (Kaya Arkası,Sivrice arkası,Çal, Cedim, Gayrancuk, Kara yanuh, Sodura,Türbe başı ve Karaağaç Boğazında) ekilip-biçilen yerlerde çoktu. O yıllar çok yağan karların nisan-mayıs da erimesi ile çaylar azgın akar. Hatta köprülerin üzerinden taştığı çok olurdu. Değirmen düzünde kalan komşular. Sığırların 2şer 3 er geçmesini sağlar. Sona bırakılan en güçlü öküz veya kömüş (Manda) nın kuyruğunu sıkıca tutarak, ayağımızın altında sallanan köprüden geçerdik.
Hire Çayda ki eski köprü ise,Kabılca tarlasından HAS YERİ altında ki yolla birleşirdi. Yapım ve bakımı ile FİZUL a.İlgilendiği için, onun adı ile anılırdı. (1950) de Mektebin düzünden karşı Yanuğun tarla altına alındı. Şimdiler de ise. Ne köy kaldı. Ne Ekilen tarla. Ne ekmek için insan, ne geçmek için köprü, kuyruğundan tutulacak öküz ve manda kaldı.
Güney’de Numan a, Mıcık a. Haculuda Kuru’a Kayabaşında Gücük bacak,Aza. Osman kel Kızılca suda M.Ahmet, Hilmi bey, ŞEREF a. Çelp Mh.de KUZUM. Güdü cemil, Geçimini hızar biçme ile temin eden GARA GOZAH. Kepçe Mh. Hasan usta,Davulcu,Mahir a. Yalı gerişinde Göğ a. Kel Hamdi. Sama da Saru,Kadir hoca, Gıcı. Sali a. Bizim Mh.de Nur a,Dölü emmim,Husasız emmim. Fizul a,Osman ve İzet amcalar. Bizim Mh.le de toplanır.Köprü için malzeme listesi yapılır. Kişi payına düşeni tedarik eder, işciliğini yapardı. Hasan usta ve Mıcık a köprünün ayakları için tesbit ettikleri en büyük ve sağlam taşın ortasına günlerce uğraşarak derince açılan ÇUKUR, Ardıç olan köprü ayağını yerleştirmek içindi.
Bireyler, üzerine düşene besmele ile başlar. Dua ile bitirirdi. 1998 yılı Belediyemiz imkanı ile yapdığımız Son KÖPRÜyü de seller denize ulaştırdığı için 14 yıldır. İnsan ve hayvan geçişlerine kapanmıştır. M.P.ca ULU KÖPRÜ yerine yapılan demir köprü ise merdivenli olduğundan vahşi tabiat sakinleri, geçmekte tereddüt ettikleri ise mutlaktır.
2 yıldır. Halkla her sohbetimizde en enteresan soru.(O Köprüden Kim Geçecek?) İdi. Biz yapalım da (Köprü Geçeni kendi bulur) diyordum.
Köprü ve köyümüz Coğrafi yapısını çok iyi bilen Eskişehir Valisi sayın AZMİ Beyle bir sohbetimizde 2 köprü için DDY den 15 yorgun demir istemiştim. Aradığı Ankara 2. Bölge Mdr.ü :
(İlgili kişi gelsin yardımcı olayım) diyordu. O.N.Civelek’le gittik. Bşknımızın Yaptığı ikna edici anlatım sonunda, (Karabük’e yapacağınız müracaat bana ulaştığında (ONAY) veririm.) demeleri beni çok sevindirmiş. Elini öpme ısrarımı nazik şekilde reddetmişlerdi.
Sarıcakaya_Nallıhan yolu üzerinde Bir hayır severle müşterek ÇEŞME yapım çalışmaları sırasında gelen. Yırtık, Ankara lastikli. Başı şapkalı. Çekatının kolları ezik, amma çok temiz giyimli adam (1Tl.mi kabul edin.Para küçükte olsa buradan su içeceklerin duası bana yeter) diyerek yoluna devam ediyordu.Sizinde(Derneğe veya Muhtarlığa) yapacağınız yardımlarla köprü geçişe açıldığın da. Yürüyen canlıların duası. Yardım sahiplerinin (ÖLDÜKTEN SONRADA YAŞAMALARINA VESİLE OLMASINA SEBEP OLACAKTIR. Kanatindeyım.

Aralık 2016

Fehmi NALBANT

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

Nalbantoğlu Köyü Azdavay

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ