Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

İlçelerde Tatil Köyü

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Köylere ilk gelenler mağaralar ve ağaç kovuklarında kaldıkları, buluntu ve kalıntılardan anlaşılmaktadır. Sonradan, Çevre orman varlığından istifade ile yaşanabilir barınaklar (evler) yapmaya başlamışlardır.Yıllar geçtikçe bu kurulu çevre içinde yaşayanlar,akıl nimetlerini kullanarak, insanlık kimliklerini daha güzel binalara yansıtmaya uğraşmışlardır.(Aslan yatağından bellidir) denmesi bu yeni buluşlardan olsa gerektir.
2004 yılında köyüme gitmek için Sarıcakaya’dan, ailece yola çıktık. Mudurnu-Bolu yolu ormanlık alan içindeki bir eski dostun (Ahşap Ev Koop.) uğradık. Memnun oldu. Torunlarımı kuruluşun Çocuk Parkına, bizi de kurulu AHŞAP EVLERİ gezdiriyordu.
Memleketim Ormanlarının Hayat ve Şifa Kaynağı olduğu 1940 yıllardaDünya Sağlık Örgütünce tescillenmiştir. BALLI DAG SANATORYUMU nun yapılması buna örnektir.
Azdavay’da Tatil Köyü adı altında ahşap bir yerleşim düşünülüyor dediğime, işi de o olunca detayları tartışmış, aldığım bilgi ve belgelerle ayrılmıştım. Köyüme indikten birkaç gün sonra Sayın REİSE, Aldığım detaylı bilgi, belge ve katalogları verip,ilk üye olarak kaydedilme isteğime memnun olmuşlar. Mutlaka yapacağını. Amma zaman istediği belirtmişlerdi.
Hükümetler bilhassa büyük şehirlerde ki nüfus yoğunluğunu Anadolu’ya kaydırmak için
Azami kolaylığı (GERİ DÖNÜŞE)yardım olsun diye sağlıyordu. Bilhassa emeklilere çift ikamet imkanı verilmişti bile. Ciddiyetine inanılan Belediye projelerine, yerleşime münasip ve müsait Orman alanları içine, (orman dokusu bozulmamak) kaydı ile zemin etüdü de yapılarak 49 yıllığına kiralıyor. Hatta bu şartlarda ki tahsislere kooperatif,brlik, hemşeri topluluklarına ortak olma imkanı sağlanıyordu. Bu site içinde cami, okul, sağlık evi parkların olması da bir incelik. Bu ve buna benzer kalıcı hizmetler için Belediyelere istenildiği kadar (İŞ-KUR)dan vasıflı ve vasıfsız işçi kolaylığı sağlanıyor. Orman İdaresi ihtiyaç kadar tahsisli kereste kolaylığı sağlıyor. Kırsal Kalkınma Fonu %65 hibeden yararlandırıyor. Turizme dayalı bu tür Ahşap yapılar için Plan proje istenmiyor.Kuruluşa ise bir Fırınlama tesisi kalıyor.
Bana göre, Belediye bir ticarethane değil.bir hizmet hanedir. Zamanımız da Hizmetlere bu bilinçle başlar,bir Allah rızası almak için bitirirdik.
Gurbetçilerimizin çoğunluğunun merkez İlçede evi yoktur. Köy evlerimizin %70 kapalı, bunların çoğu ise yıkılmıştır. Yıkılmak üzere olanlar ise, İnsan ve hayvan sağlığı için tehlike arz ettiğini gören gözlere haykırmaktadırlar. Kapısı açıklar ise1-2 ihtiyarla temsil ediliyor. Büyük şehirlerin durumu ise her sakinin malumu. Bazı komşu devletlerle kanıl bicklı gibiyiz. Doğu ve Büyük şehirlerin hali ortada. (Allah korusun) yarın, doğal bir afat anında gide bileceğimiz köyümüzde evimiz hepimizin isteği. Bu isteği ise; Ancak Hizmeti görev bilen, sayın Başkanlar (ÖLDÜKTEN SONRADA YAŞAMAK İÇİN) Hayalden hakikate geçirirler umudumdur.
Yukarıda sözü edilen kooperatif yetkilisi, Ahşap evlerin mimari özelliğine sahip, 50M2 evin 50-60 milyar(ticari fiata) teslimi mümkün diyordu. Bir bölümünü sıraladığım Devlet imkanları ile Belediyenin (Taş,kum,çakıl,hafriyat,su nakliyat kanalizasyon gibi) hizmet imkanları birleştirilerek 50 M2 Ahşap evin birliğe maliyeti 16-18 bini geçmez. 5 bin tl de kar payı ilave et. 5 bin peşin. Ayda 500Tl taksitle satış ilanı yapılırsa, 5 yılda 1000 konut rahat yakalanır. Bu SİTE de En düşük ihtimalle her mevsim günde 1000 kişi mutlak bulunur. Bunun çevreye vereceği Ekonomik, Sağlık ve diğer katkılarını varsın işi az olanlar hesap etsin.
Çam ağaçları, oksijen salımı yaptığından (Hayat ve sağlık kaynağı) olarak bilinir. Buna BALLI DAĞ GÖGÜS HASTANE si en geçerli örnektir. Birileri (F.N. hayal görüyor.) der gibi geldi. Sevgili okurlarım,hakikatler hayallerle başlamaz mı?. İşte biz Azdavay ve Sarıcakaya’da ki yol arkadaşlarımız ve hizmet sevdalıları ile bir sürü kalıcı ve istihdam yaratıcı hizmetlere o hayallerle başlayıp bitirirdik. Bunlara, o hizmetleri bilen ve gören sağ duyulu gözler ve kalpler şahittir. Her Şey Gönlünüzce OLSUN.

Şubat 2016-

Fehmi NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ