Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

HOZAT’TAN GELEN KOYUNLAR

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Kardeşim deli Sabrı,askerden gelmiş gurbete gitmek istiyordu.Babamız gurbette kaldığı için dargındım,kırgındım gurbete babamı aldı diye.Gurbette çalışırken,Azdavay ve köyüm için ne yapabileceğimin,hesap ve arayışında idim.Sene 1969.
Sürgün gittiğim Hozat’tan izin alarak köye geldim.O zamanlar köyler bu gün ki gibi boş değildi.Köyümün nüfusu (Azdavay-Kayabaşı) 250-300 idi Bizim mahallede 25-30 kişi, 60-70 koyun-keçi, 20-30 sığır vardı. Köy yanları tamamen ekilirdi. Bu şartlarda koyunculuk zor meslekti. Akıllı adam işi değildi. Gayem,zoru başararak, Köy ekonomisine katkı sağlayıp,köylünün köyün de tutulmasına yardımcı olmaktı
Azdavay Ziraat Bankasından alınan, 10 bin lira kredi ile Hozat’tan aldığım, 80 dişi,20 erkek koyunu yüklediğim BMC Kamyon, 4. günde Köyümüz Güney mahallesine kardeşimle inmişlerdi. Torazın Ali çok ilgilenmiş, uzun yolculuklarında,bacakları tutulup, indikleri yerden kalkamayan koyunlara getirdiği ot ve yemle doyurmaya çalışmasını komşuluk hukuku ve insanlık,görevi olarak izahı ayrı bir asalet nişanesi idi.
10 tanesi yılı içinde heder olmuşsa da,O yıl 71 kuzu olmuştu.Bizim oralarda sütten sadece, yoğurt, ayran, tereyağı yapılırdı.Ümit hanım komşu gençlere ve çevre halkına, peynir yapmayı öğretti. Zamanla Azdavay pazarında,yerli koyun peyniri aranır hale gelmişti. Peynir yapım tekniğini öğrenmek isteyen ve öğrenenlerin sayısının her gün artması benim için onur oluyordu.
Sağlık ve bakımları ile ilgileniyor samda, rahmetli birader, güzel bakıyor adeta gece yanlarında yatıyordu.
sağlıklı idiler. Sağlıklı hayvanında, sağlıklı ve bereketli sütü,yünü ve kuzusu olurdu. 3 yılda damızlık vasfı düşük, sağlıksız olanları sattığı halde,yetişip gelen kuzuların da ana olması ile sayı 300 geçmişti.
Günde yaklaşık 25-30 kg olan (iki teneke) peyniri,Azdavay’da Recep Şahin pazarlıyor.Gün geçtikçe Koyun peynirinin Nam ve nefaseti İlçe içi ve dışında aranır hale geliyordu . Kardeşim Sabrı, ailevi zorlamalarla, Maksut Kömür ocaklarına girmişti. Burası devlet güvencesinde de olsa, bana göre,çalışma usulleri denetimsiz,ve iptidai idi.
4 Ağustos 1977 de grizu patlaması, biraderi 4 arkadaşı ile birlikte mezara benim hayallerimle birlikte gömüyordu. Mart 2012
FEHMİ NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ