Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Horma Kanyonuna engelli yolu yapılıyor

Horma Kanyonuna engelli yolu yapılıyor

Pınarbaşı İlçesindeki horma kanyonuna engelli yolu yapılıyor.
Yolun bitirilmesi ile,kanyon girişinden engelli arabaları ile kanyona giren engelli vatandaşlar 3 bin yediyüz metrelik bir parkurun ardından Ilıca Şelalesinden çıkabilecekler.
Yolun bir bölümünün bitirildiğini ve kullanımda olduğunu söyleyen Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz AA muhabirine verdiği bilgide,”Toplam uzunluğu 3 bin yediyüz metre olacak yolun bin yediyüz metrelik bölümü bitirildi.

Yolun tamamının bitirilmesi ile,şu anda sadece kanyon sporcularının görebildiği kanyon içi güzellikleri engelli vatandaşlarımız dahil herkes görebilecek. Engelli arabası veya yaya olarak kanyon girişinden giren vatandaşlarımız bu yolu kullanarak Ilıca Şelalesinden çıkabilecekler.” dedi.

Pınarbaşı Kaymakamı Nabi Çanga ise ilçede bulunan Valla ve Horma Kanyonları hakkında verdiği bilgide Valla Kanyonunun
yükseklik ve geçiş zorluğu bakımından Türkiye’nin birinci Dünyanın ikinci kanyonu olduğunu,Horma Kanyonununun ise ilk ona girdiğini söyledi.

Kaymakam Çanga horma kanyonunu sporla ilgilenen herkesin alan kılavuzları eşliğinde geçebileceğini belirterek spor severleri horma kanyonuna davet etti.

Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği Başkanı Hasan Gedikli “Çeşitli illerden gelen üyelerimiz ile her sene Horma ve Valla Kanyonlarını geçiyoruz. Bir kaç saatlik eğitim alan spor severler Horma Kanyonu geçebilir. Eğitim alanı pilot bölgesi olarak belirlediğimiz Pınarbaşında yerel sporseverlere ve vatandaşlarada eğitim veriyoruz.” dedi.

Horma Kanyonu Pınarbaşına 5 kilometre uzaklıktadır.İlçeden geçen Zarı çayı kanyonu geçerek Ilıca Şelalesine ulaşır.
Suyun taştaki kireçleri aşındırması ile oluşan ve derin kazanları andıran çukurlar mevcuttur. Meydandüzü tabir edilen havzadan başlayan kanyon, Ayı deresini geçerek Ilıca Şelalesinde sona erer.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ