Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Geri zekalı dahi

Erdal Arslan

Erdal Arslan

Yıl 1854…

Henüz Kızılderili soykırımının hız kesmediği, kölelik kurumunun muntazaman işletildiği ve sadece renklerinden ötürü insan sınıfında yer almasına müsaade edilmeyen Zencilerin hayvanlarla eş değer tutulduğu Amerika’ nın Michigan eyaletinin Port Huron kasabası…

Bu kasabaya yeni yerleşmiş olan bir aile, 7 yaşına gelen çocuklarını ilkokula gönderir. Çocuğun annesi Nancy de eski bir öğretmendir. Küçük çocuk okula başlamıştır ama sınıf arkadaşlarının çok gerisindedir. Verilen hiçbir dersi algılayamaz, ödevleri yapamaz, ezberleri yerine getiremez. Dönemin yarısı geldiğinde ise öğretmenleri onun gerizekalı olduğuna ve okuyamayacağına karar verir. Halbuki çocuk disleksi hastasıdır! Anne Nancy öğretmenler ile şiddetli bir şekilde tartışır ve çocuğunu okuldan alıp kendisi eğitmeye karar verir.

Gerizekalı yaftası yapıştırılan çocuk, annesi Nancy ile eğitimine başlar. Bir süre sonra okuma yazmayı sökecek ve önüne ne gelirse okumaya başlayacaktır. Bunun üzerine annesi Nancy, çocuğuna her bulduğu yazıyı okumasının onu geliştirmeyeceğini, ilgisini çeken konularda okuması gerektiğini söyler ve kitaplarda seçici davranmasını sağlar. Bunun üzerine fizik, kimya ve matematik ağırlıklı bir kitap tercihine yönelir Gerizekalı çocuk.

12 yaşına geldiğinde bir trende gazete ve şeker satmaya başlar. Hatta bu trenin bir vagonunda Weekly Herald isminde haftalık bir dergi basarak bunları satar. Vagonda bir yangın çıkarınca buradan kovulur.

16 yaşında telgrafçı ofiste yokken mesajları kaydeden bir cihaz yaparak ilk icadına imza atar. Yine bir deney yaparken, kullandığı madde makinelere zarar verince buradan da kovulur.

1863 ile 1868 yılları arasında birkaç telgrafhanede çalışan mucit, 1868’de yaptığı elektrikli kayıt cihazının patentini satamaz ve 5 parasız bir şekilde New York’a gider.

New York’ta bir binanın bodrumunda barınmaya çalışır. Ve bu sefalet mekanı aslında talihinin döndüğü yer olur. Çünkü burada bodrumunda uyuduğu binada bir borsa şirketi vardır. Borsa şirketinin bozulan telgrafını tamir etmesiyle şirkette işe alınır.

Aynı anda dört telgraf çeken bir cihaz icad eder ve bunu 40.000 dolara satarak ilk büyük parasını kazanır.

1877 yılında gramofonun icadına temel olacak fonograf ile ün kazanan ömrünün çoğunu araştırma laboratuvarında geçiren ve ilkokula başladığında öğretmenlerinin gerizekalı olarak yaftaladığı bu çocuk, ilk elektrik santralini kurmuş ve 1000’den fazla patentin sahibi olmuştur.

Bu çocuğun adı: Thomas Edison’dur!

…..

Kıssadan hisse;

Eğitim sisteminiz dâhileri gerizekalı yapmasın!

Eğitimcileriniz dâhileri gerizekalı sanmasın!

Anneniz, babanız daima size inansın…

En önemlisi, kim sizin hakkınızda ne söylerse söylesin, siz kendinize inanmayı sakın bırakmayın!

ERDAL ARSLAN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ