Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Doktorun kanyon merakı

Doktorun kanyon merakı

Kastamonu’daki Valla Kanyonu’nda Ağustos ayında kaybolduğu düşünülerek arama çalışması yürütülen ama 3 gün sonra kanyonun diğer ucundan çıkan doktor Mohaç İkbali Afşar, her fırsatta kanyonu ziyaret ediyor.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde görev yapan ve aynı zamanda Ankara Dağcılık kulübü üyesi Afşar’dan, Pınarbaşı ilçesinden tek başına Valla Kanyonu’na girdikten sonra haber alınamaması üzerine arama çalışması başlatılmıştı. 3 gün kanyonda kalan Afşar, 1 Ağustos’ta kanyonun diğer tarafı olan Cide ilçesine bağlı Hamitli köyünden kendi imkanları ile çıkmıştı.

Tek başına kanyona girmenin yasaklanması nedeniyle geçen ay yine ilçeye gelerek kanyonun çevresinden geçen Afşar, Pınarbaşı ilçesi Kerte köyünden girdiği ormanlık alanda yine 3 gün geçirerek Cide’nin Şenköy köyüne ulaşmıştı.

Pınarbaşı’na tekrar gelerek kanyonun çevresinde incelemelere devam eden Afşar’ın kanyon merakı bitmiyor.

Afşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Valla Kanyonunun kendisi için bir saplantı haline geldiğini söyledi.

Kanyonun içi ve çevresi hakkında veriler topladığını dile getiren Afşar, “Kanyonla ilgili bilgileri Türkiye Dağcılık Federasyonu ile paylaşacağım” dedi.

Bölgeye üçüncü kez gelmesine rağmen alanın geniş olması nedeniyle çalışmasını bitiremediğini vurgulayan Afşar, şöyle devam etti:

“Sümenler Köyünden başlayan gezimi 4 gün 4 gece planlamıştım fakat hava yağışlı olduğundan 2 gece 3 gün kalabildim. Bu sürede kanyon etrafından içeri girilebilecek bölümler aradım. Bu bölüm çok kayalık ve sarp bir bölge. Çıktığım bölgeden inememe gibi bir tehlike ile karşılaşmamak için çoğu zamanım yön bulmakla geçti. Çalışmalarımı tam bitiremedim ilk fırsatta tekrar geleceğim. ”

Yabani hayvanlardan korktuğu için geceleri şarkı söylediğini anlatan Afşar, “El değmemiş bölgelerde gördüğüm ayı dışkıları başka bölgelerde gördüklerimden çok büyüktü. Tahminime göre çevrede 800 kilograma yaklaşan ayılar var. Buda beni geceleri tedirgin etsede şarkı söyleyerek hayvanları kendimden uzak tutdum. Hiç yabani hayvanla karşı karşıya gelmedim.” diye konuştu.

Kanyonun doğu bölgesinin görülmeye değer olduğunu belirten Afşar, “Daha önce kanyonun batı zirvesinede çıkmıştım amma doğu zirvesi daha çok heybetli. Görüntüleri fotoğraf ve filme sığdırmak mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ