Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Doğada gezen av rehberi boz ayı görüntüledi

Doğada gezen av rehberi boz ayı görüntüledi

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde doğada gezdiği esnada boz ayı ile karşılaşan av rehberi Osman Terzi, yaklaşık 300 kiloluk bir boz ayı görüntüledi.
Av turizmi kapsamında ilçeye gelen yabancı avcılara rehberlik eden Terzi, doğal yaşamı gözlemlemek için şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki bir köye gitti.
Köy meydanına yakın bir noktadaki ormanlık alanda yürümeye başlayan Terzi, bulunduğu noktaya yaklaşık 200 metre mesafede görüş açısına giren boz ayıyı yanındaki kamerayla kayıt altına almayı başardı.
Ayıyı görünce heyecan yaşadığını anlatan Terzi, yaptığı açıklamada, Azdavay’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü onayıyla av rehberliği yaptığını belirterek, yaban hayatın hareketliliğini gözlemlemek için keşif yaptığını ifade etti.
Gözlem için ormana girdiğini anlatan Terzi, “İlçemize gelen avcılarımıza iyi avlar yaptırabilmek amacıyla doğayı izliyorum. Yine böyle bir çalışma için gittiğim ormanda gezdiğim sırada kırılan dal sesleri duydum. Hemen kameramı sese yönlendirdiğim esnada büyük bir boz ayı gördüm ve kayda başladım. Yaklaşık 300 kilo ağırlığında olduğunu gözlemlediğim ve erkek olduğunu tahmin ettiğim boz ayı beni fark etmedi. Yaklaşık 2 dakika boyunca yiyecek aradığını gördüm. Bir ağacın kabuğunu sıyırdı, dalını kırdı ve içinde bir şeyler aradı. Bu şekilde bulunduğu yerde oyalandı. Daha sonra kafasını kaşıdı ve biraz dinlendikten sonra da ağaçların arasında gözden kayboldu.” şeklinde konuştu.
Koruma altındaki boz ayılarının kesinlikle avlanmasının yasak olduğunu vurgulayan Terzi, insanların doğada denk gelemeyeceği boz ayıyı gördüğü için kendini şanslı hissettiğini ve o dakikaların unutamayacağı bir anı olarak hayatında yer alacağını kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ