Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

Dağcı doktor valla kanyonundan yalınız olarak geçerek Cideden çıktı

Dağcı doktor valla kanyonundan yalınız olarak geçerek Cideden çıktı

Pınarbaşı ilçesindeki Valla Kanyonuna tek başına giren ve üç gece kanyonda kalan Doktor Mohaç Afşar yardım almadan Cide ilçesi Hamitli köyünden çıktı.

Edinilen bilgiye göre üç gün önce (Cumartesi günü) Türkiye’nin en büyük ikinci kanyonu ünvanına sahip Valla Kanyonuna giren Afşar’ın normal geçiş süresinde kanyondan çıkmaması sebebi ile arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştı.

Arama ve kurtarma çalışmaları için İstanbul’dan gelen Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği üyesi beş sporcu ve bir Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (Afad) personeli Sabah saat 07 de kanyona girmişti.

Yörede alan kılavuzluğu yapan Cemal Kaya 5 yıldır alan kılavuzluğu yaptığını bugüne kadar Valla Kanyonunun 12 kilometre uzunluk ve 1200 metreye ulaşan duvar yüksekliği ile geçiş zorluğu nedeniyle tek başına geçen kimsenin olmadığını söyledi.

Doktorun yaptığının çok büyük hata olduğuna dikkat çeken Kaya “Alan kılavuzu ve gerekli izinleri almadan kanyona girmesi ile kendi hayatını çok büyük riske attı. Yasak olarak başlattığı geçişi önerilen günde bitirememesi  ile gerekli kurum ve kişileri seferber etti. ” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ