Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

BELEDİYELER DE TEMİZLİK HİZMETLERİ

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Temizlik işleri, Belediyelerin rutin hizmetlerindendir. Küçük İlçeler, köy kökenli oldukları için şehir hayatına intibakları zor olmaktadır.Elimizde ki boş kibrit kutusunu veya başka bir şeyi sokaklara atarız.Genelde büyüklerin yaptığı bu sorumsuzluğu,öğrencilerinde taklit etmesi ile sokaklar çirkin görünümlere sahne olmaktadır.
Okullarda öğretmenlerin çay saatlerinde (bende geldim) diyerek,gösterilen sandalyeye ilişip kısa bir hatır faslından sonra. Çevre temizliğini onlara münasip bir lisanla hatırlatarak, Çocukların, bu yönde uyarılma isteğimi iletirdim.
Onlara yardımcı olmak içinde,evimden işime geliş ve gidişlerimde, atıklarını toplayıp ve çöp kutularına ata ata gider gelirdim. Bunu genelde gençlerin okula gidiş ve geliş saatlerine denk getirmeye çalışırdım. Bir zaman sonra meraklı gençler bana (bu temizliği niye çöpçüler yapmıyor da, siz yapıyorsunuz) diye sorduklarında ( çöp kutusu yerine,yerlere atıp, sokakları kirlettiğiniz için topluyorum) diyordum.Atan gençler, aralarında konuşmuşlar ki,bir daha atmadıkları gibi, atanları da uyarıp, atılanları da topluyorlardı.
Tatil günleri nöbetçi olan temizlikçilerden birisi izin istediğinde, şoförle yer değiştirip, şoför çöp toplar, bende akşama kadar (iş iştir,işin güzeli çirkini yoktur.) diyerek, çöp arabası şoförlüğünü çok yapmışımdır. Bu benim için hem görevi tamamlamak, hem de nefsimi terbiye etmiş olmam demekti. Yedek görevli ile hizmeti tamamlata bilirdim. Amma, Bu görev, benim için ayrı bir onur ve ömür kaynağı oluyordu. Bana göre (halk fedaisi) olan başkanın hizmeti, koltukla sınırlı olmamalı idi.
Çirkin sözlerle tenkit çok olsa da, duyan kulağımı sağır ederek, bana bu çalışma azim ve gücünü verdiği için ALLAH’ıma şükredip, günün getirdiği işime devam ederdim.
Belediyecilik, onurlu ve zor meslektir. Bu mesleğin çileli sorumluluğu,sorumluluğunun idrakinde olan başkanların omuzlarındadır.
Yerli ve yabancı turist,bir ilçeye girdiğinde, Belediye hizmetleri onu karşılar.Şehrin temiz görünümü, ziyaretçilerin göz,beden ve ruh sağlığı açısından çok önemlidir. Başkanın, yarattığı bu huzur ve güven ortamı, şehre gelenlerle arasında bir sevgi köprüsü oluşturur. Şehrin parkları,bahçeleri,Çeşmeleri ve WC leri,o şehrin aynalarıdır.Onları kullanmak ihtiyacı hisseden turist,o mekanın, o an ki görünümüne göre, o ilçeye ve Belediyesine not verir.
Bazı İlçelerde ki umumi WC lere, değil girmek, kapısından bile bakmak insanı tiksindiriyor.1-2 adet olan engelli klozetler ise, ağzına kadar dolup taşmış. Belli ki birileri yabancı madde atmış içlerine. Çünkü,temizlik ve güzellik karşıtları her toplumda vardır. Bazı ilçe umumi çeşmelerinden su içmek için gözleri kapatıp (görmeyen göze, gönül katlanır.) Misali musluktan, avuç ile alınan su, mecburiyetten içiliyor. Zira çeşme duvarları, taban havuzu ve çevresi açık gözlere, sanki (su içme)der gibilerdi.
Bazı ilçe girişlerine yıllar evvel dikilen yüzlerce tüplü çam ağaçları, Şehre giriş yapanları, kokusu ve rüzgarın verdiği ritimle selamlar gibiler. Ne var ki; Dip ve yakınlarına terk edilen veya dökülen çöp yığınları rüzgarla savrularak bu güzellik ve hoş kokunun yerini nefreti bir görüntü ve kokuya bıraktığı gelip geçenlere adeta haykırmaktadır..
Parklarda, çürüyen yaprakların oluşturduğu çamur, dokunulmazlıkları olan köpeklerin pisliklerine karışarak aylar sonra kaybolup gitmesi ayrı bir görüntü kirliliği oluşturmaktadır.
Göçlerle, küçük ilçe ve köylerin insan varlığı, her gün biraz daha tükenmekte olduğuna, gören gözler şahit olmaktadır. Bunun ise baş sorumlusu: SEÇİLMİŞ SİYASİLERDİR.
Bu olumsuzlukları görenler acaba, Belediye Başkan ve yetkilileri de mi göçmüş diye düşünüyor olmalılardır.Bu oluşumlar,her belediye için geçerli değil. Başkanlar, arada bir umumi yerleri denetlemeleri seçmenin gururla seyri olacaktır. Sanırım.
Bir İlçede Umuma açık yerler BAŞKANLARIN AYNALARDIR
İlçesinin, aynasına sık sık bakarak kendini güzel görebilen

BAŞKANLARA SELAM OLSUN. GÖREVLERİ BAŞARILARLA DOLSUN

Mayıs 2013 Fehmi NALBANT.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ