Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

AZDAVAY MERKEZ CAMİİ

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

1936 Yılında Azdavay köy iken zamanın mimari özelliğine uygun 0larak tamamen ahşaptan olmak üzere ibadete açıldığı bilinmektedir.Camii, çarşının tam göbeğinde idi.Doğusunda PTT biraz ileride ahşaptan iki katlı Adliye binası vardı. Batısında 10-15 merdivenle inilip girilen WC nin kapıları tahtadan,defi hacet yapılan 8 bölme,doğudan batıya 2-3 m derinlikte akıp giden Devrekani çayı üzerine çift taraflı atılan beton kanala,kabinler çevrilerek kullanıma açılmıştı.Üstü açık merdivenden inilip girilen WC,kış aylarında kalınca buz tutuğundan bilhassa yaşlıların zor inip çıktığı bu ihtiyaç hane, 1960 yıllarında yapıldığı söyleniyordu.Bu gün,Çağ dışı kalan bu ucubeyi, acaba gelip geçen Belediye görevlileri,görmemiş veya hiç kullanmamışlar mıdır diyorum.
Camii yapmak veya yapılmasında yardım etmeyi Allah her kese nasip etsin. Şükürler olsun ki,Allah bana Sarıcakaya’da ki Bşk.lığımda,halkla iş birliği halinde BİLAL-İ HABEŞİ CAMİ yapılmasını nasip ettiği gibi,(İnşallah burada da kısmet olacak ) diye seviniyordum. Sene 1994.
Bel.Bşk.Bel.Mec.üyeleri olarak gelişin haftası olmamıştı ki, Müftü ve camii cemaati ile gelerek, Bşk.lığın hayırlı olması dileklerini dua ile perçinleştirip,(AMİN) den sonra, cebinden çıkarıp uzattığı,resmi yazıda (Caminin yıkılıp,yeniden yapılmasında Belediyemizce bir mahsur yok. Ancak WC ye zarar verilmemesi rica olunur) deniyordu.Bu nağmeyi çöpe attıktan sonra, dostum TUZLA Bel.Bşk İdris Güllüce çizip getirdiği Aplikasyon projesi 30.09.994 gün 31/3 sunumlu onayla yıkımı başlanacaktı. Ancak,Anıtlar Y.Kuruluna şikayet edilmemiz üzere gelen Müfettişi, Örfümüz gereği ağırladık. İlçenin Sembolü, Ihlamur,Kuşburnu, böğürtlen ve diğer nimetler tanıtım maksatlı hediye edildi. Ankara’ya bırakılırken, raporu 2-3 gün geciktirmesini istedim. Konuyu ERBAKAN Hocaya aktarmam üzere gündemden düşmüş. Ve yıkım-yapım çalışmasına başlandı. hayır sahiplerinin katkıları ile bu günkü ibadet hane, kadın erkek WC ler, gasil hane şadırvan belediye itfaiye garajı,altta ve üste dörder dükkan olarak hizmete girdi.
Cenaze namazları eskiden caddede kılınırdı. Belediyemize ait olan tapularla Riyadan ve gösterişten uzak bir hayır sahibi yanda ki parseli bağışlayınca, Namazgah genişledi. Musalla taşı da konunca, cenaze namazı artık burada kılınmaya başlandı. Sonradan,Ahşap Çatı.Giriş üstüne büyük harflerle yapanın adı yazılarak, hem reklamı hem de güzel görüntü sağlanmış oldu.
Bazı hayır severlerce, indirimli kalorifer yapımı vaad edilmişse de ısıtmada muvaffak olunamayınca, WC nin batısı garaj olarak gösterilip Cami ile müşterek kalorifer yapıldı. Camiler de okutulan mevlitlerden sonra (yapımına sebep olanların, yapanların, yaptıranların,cemaatin,imam ve müezzinlerin) diyerek dualara amin dedirtilmesinin ahrette şefaatçi olacağını her emeği geçen gibi bende umut ediyorum. Mart 2012 Fehmi NALBANT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ