Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
sahinler mermer
Azdavay Haber Tanıtım

AYI EVİNE (İNE) GİREN ADAM

Fehmi Nalbant

Fehmi Nalbant

Boş olan altıncı inden yedincisine geldik. 50-60 metre kare düz bir yeşillik alan. Karşıda inin ağzı görülüp duruyor. Usulü ile yanaşıldı. İnin önü, 15-20 gün evvel süpürüldüğü, Süpürge olarak kırıp kullandığı, çam dallarının tazeliğinden belli idi. İçeride olan ayı, iki haftada bir çıkıp ininin önünü kırdığı çam dalları ile temizler.Bu içerideyim. Demektir.
İnin önünde toplandık. Kimi var, kimi de varmış gitmiş dediler. Kesin söz Mahir ağaya kaldı. Mahir ağa kilotu dışında ayakkabıları ve çorapları dahil tüm kıyafetlerini çıkardı. Çıplak olarak girdi ine. Arkadaşlar inin ağzının görülebileceği (kurşun menziline ) çekilip nefes almadan beklemeye başladılar. Yarım saat geçti. İnden hiçbir ses seda yoktu. Bir saate yakın zaman sonra Mahir ağa inin ağzında görüldü. Herkes siperlerden çıkıp yanına gittik. Titreyerek giyiniyor. Ayının içeride olmadığını söylüyordu.
Soyunup içeri giren Mahir ağa in karanlık olduğundan el yordamı ile ayıyı aramaya başlar. Temas ettiğinde ayıyı kıçı ile ittirir. Yerinden kalkan ayı biraz ileri geri gider. Davetsiz misafir tekrar ayıyı aramaya başlar. Tekrar temas ettiğinde, yine onu yerinden ittirir. Misafir, söylene söylene (al senin olsun, ben gidiyorum) der gibi malikanesinden çıkar gider. Dışarıda tuzağı fark ederse döner içeri girer. İçerideki misafiri hırpalar. İnsan varlığını fark etmeden,inin ağzından. Birkaç metre uzaklaştığında, siperciler tarafından yaylım ateş ile öldürülür. Burada ayının misafirperverliğini insan oğlunun da gaddarlığının derecesini siz ölçün. Nisan 2012.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Eski köy düğünleri - 20 Haziran 2019
KÖPRÜ 3 - 25 Kasım 2017
KÖPRÜ 4 - 25 Kasım 2017
Seyir Terası - 20 Kasım 2017
AZDAVAY MERKEZ CAMİİ - 10 Kasım 2017
Azdavay Köyleri - 29 Haziran 2017
NİNEMİN MÜDÜR LAKABI - 28 Nisan 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ